Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът се стабилизира след вчерашното поевтиняване
Цените на петрола се стабилизираха в ранната търговия във вторник, следвайки резкия спад с около 4% от предходната сесия, след като опасенията за търсенето на гориво в Китай бяха успокоени от обещанието на централната банка на страната да подкрепи икономиката, засегната от ограничителни мерки срещу разпространението на COVID-19, предаде Ройтерс.
Към 9:10 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,31 долара, или 1,28%, до 103,6 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI с повиши с 0,98 долара, или 0,99%, до 99,52 долара за барел.
Цените и на двата бечмарка се понижиха с около 4% в понеделник, като в един момент от сесията Брентът бе поевтинял със 7 долара за барел, а WTI – с около 6 долара.
Днес Народната банка на Китай (PBoC) заяви, че ще поддържа достатъчна ликвидност на финансовите пазари, след като по-рано обяви намаляване на съотношението на задължителните банкови резерви (RRR), за да подкрепи икономиката.
„След като централната банка намали съотношението на задължителните резерви в чуждестранна валута за банките, това осигури известно облекчение за инвеститорите“, посочи в бележка доставчикът на анализи за енергийния пазар Vanda Insights.
Столицата на Китай Пекин разшири масовите си тестове за COVID-19 от един квартал тази седмица до по-голямата част от града с близо 22 милиона жители, докато се подготвя за локдаун, подобен на този в Шанхай.
„Ударът от китайските ограничения върху търсенето на петрол е в размер от над милион барела на ден и тестването на 12 области през следващите пет дни ще определи следващия голям ход за цените на суровия петрол“, пише Едуард Моя, старши пазарен анализатор за OANDA в бележка.
Отделно петима анализатори, анкетирани от Reuters, изчислиха, че запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с 2,2 милиона барела през седмицата до 22 април.
Запасите от бензин се нараснали с около 500 хил. барела миналата седмица, а запасите от дестилати, които включват дизелово гориво и мазут, са намалели с 600 хил. барела.
Анкетата е проведена преди публикуването на доклада за инвентаризацията от Американския петролен институт.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.