Петролът върви към седмичен спад

Петролът върви към седмичен спад

Цените на петрола продължиха да се понижават в петък, насочвайки се към седмичен спад, след като перспективата за връщане на доставките на петрол от Иран на пазара засенчи страховете от проблеми с доставките при потенциална руска инвазия в Украйна, предаде Ройтерс.

Към 8:45 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,29 долара, или 0,31%, до 92,68 долара за барел, следвайки като поевтиня с 1,9% в четвъртък. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,37 долара, или 0,40%, до 91,39 долара за барел, следвайки спад от 25 предходната сесия.

В понеделник и двата бенчмарка достигнаха най-високите си нива от септември 2014 г., но те вървят към първия си седмичен спад от девет седмици на фона на новините, че скоро може да бъде постигната сделка между световните сили и Иран за съживяване на ядреното споразумение от 2015 г.

Ако ядреното споразумение отново влезе в сила, това би могло да върне 1 млн. барела петрол на ден обратно на пазара.

„Низходящият натиск върху суровия петрол на фона на перспективата за сключване на сделка вероятно ще се запази... освен ако страните не приключат последния кръг от преговори без напредък“, коментира Вандана Хари от Vanda Insights.

Въпреки това анализаторите не очакват цените на петрола да паднат много в близко бъдеще, дори при връщане на доставките от Иран, тъй като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известни като формата ОПЕК +, изпитват затруднения с увеличаването на доставките въпреки обещанията за повишаване на производство с 400 хил. барела на ден всеки месец до март.

Тъй като търсенето на петрол се възстановява с нарастването на въздушния и пътния трафик, Commonwealth Bank прогнозира, че цената на Брента ще се задържи в диапазона от 90 до 100 долара за барел в краткосрочен план. Според CBA обаче цената ще прескочи прага от 100 долара „доста лесно“, ако напрежението между Русия и Украйна ескалира.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ