Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът върви към седмично поевтиняване
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък и са на път да запишат седмична загуба, след като нарастващият брой на случаите на заразени с варианта Омикрон на коронавируса породи опасения от нови ограничителни мерки, които могат да засегнат търсенето на гориво, предаде Ройтерс.
Към 8:55 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,56 долара, или 0,75%, до 74,46 долара за барел, докато цената на американският лек суров петрол WTI се понижи с 0,66 долара, или 0,91%, до 71,72 долара за барел. Брентът върви към седмичен спад от 1,2%, а WTI – понижение с 0,1%.
„Вижте какво се случва с Омикрон – това е негатив, който хората се опитват да оценят. Ще има ли нови ограничения? Това се опитва да разбере пазарът“, коментира анализаторът от Commonwealth Bank Вивек Дар.
В Дания, Южна Африка и Обединеното кралство броят на новите случаи на заразени с Омикрон се удвоява на всеки два дни. Премиерът на Дания Мете Фредериксен предупреди в четвъртък, че правителството може да наложи допълнителни ограничения, за да ограничи разпространението на варианта. В Съединените щати бързото разпространение на Омикрон накара някои компании да отложат плановете си за връщане на работниците в офисите.
„Суровият петрол продължава да се сблъсква със значителни напрежения от варианта Омикрон, като прогнозите за търсенето в началото на следващата година понасят щети. ОПЕК+ обаче е готова да действа, ако ситуацията го наложи. Засега това ще поддържа цените“, каза анализаторът на OANDA Крейг Ерлам
Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, начело с Русия, известни като ОПЕК +, заяви по-рано, че може да организира среща преди насроченото за 4 януари заседание, ако промените в перспективите за търсенето наложат преразглеждане на плана им за добавяне на 400 хил. барела на ден към доставките през януари.
Въпреки опасенията за търсенето, предизвикани от Омикрон, Goldman Sachs заяви в петък, че новият вариант е имал ограничено въздействие върху мобилността и търсенето на петрол, добавяйки, че очаква потреблението на петрол да достигне рекордно високи нива през 2022 и 2023 г. прочети повече
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.