Повече вкъщи - по-ниски сметки за ток? Не е невъзможно

Повече вкъщи - по-ниски сметки за ток? Не е невъзможно

Повече вкъщи - по-ниски сметки за ток? Не е невъзможно

По-високи сметки за ток се оказаха един от допълнителните странични ефекти на коронавируса и карантината не само у нас, а и по света, е увеличаване в сметките за ток. Завишенията са средно между 10 и 15% нагоре за периода март-май. Почти зимният април и студеният май също са причина за увеличаването на последните сметки за ток. И въпреки, че от "15 юни всичко пада", както обеща премиерът, очаква потреблението на електроенергия да остане високо и за следващите месеци. Причините са няколко:

  • Трайното установяване на повече хора отпреди на дистанционна работа, дори след извънредното положение.
  • За съжаление, има и много хора, загубили работата си. Те също ще прекарват принудително повече време вкъщи.
  • Не на последно място – страхът от втора вълна ще задържи много хора в домовете им.

Накратко, очертава се COVID-19 да има дълъг постпандемичен ефект върху климатичните промени, тъй като голям процент от вредните емисии във въздуха се отделят от домакинствата при готвене и най-вече отопление. Две са задачите, които стоят пред всеки от нас в това отношение оттук-нататък - по-чиста природа, с по-ниски сметки за ток. Радикалното, но и изискващо сериозни финансови ресурси решение е по-добра изолация на домовете, което доказано води до най-много спестяване на енергия. Но,

можем да правим икономии и с енергоспестяващи уреди

В повечето домакинства в България се използват уреди на над 10 години, а проучвания показват, че с новите по-енергоспестяващи устройства и една евентуална подмяна на уреди над 8 годишна възраст би подобрила драстично отделянето на вредни емисии във въздуха.

Така например само подмяната на хладилник, по-стар от 10 години с нов, категория А+++, годишната консумация на електричество намалява драстично. Подобна е ситуацията с миялните машини, където – в зависимост от честота на използване - спестяваме не само от ток, но и от сметки за ВиК., коментира експерт от производителя на потребителска електроника, LG.

В допълнение, при купуването на по-нов и високотехнологичен хладилник, намаляваме изхвърлянето на храна в домакинствата. Средно българинът изхвърля около 173 кг храна годишно. За доста голяма част от това количество причината е лошото ѝ съхраняване, неподходящата температура в хладилника, температурните амплитуди или пък лошите уплътнения. Един нов хладилник може да помогне храната да се задържа по-дълго и да се изхвърля по-малко.

И нека не забравяме, че новите устройства имат много дълъг живот, тъй като могат много по-лесно да се поддържат и да се подменят само части от тях. Някои от уредите на LG неслучайно са с 10 години гаранция.

Не е ли време и за нови навици?

Сметката за ток, набъбнала заради повечето прекарано време у дома, може да бъде "укротена" и чрез правилно ползване на уредите и сменяне на навиците. Някои от най-лесните съвети за нов, еко стил на живот са:

- Вместо вана, вземете душ.

- Ползвайте рецепти с по-малко време за готвене, а когато готвите във фурната, гответе няколко неща едновременно

- По възможност ползвайте повече миялната машина, вместо миенето  на ръка. Любопитен факт сочи, че ако целият Европейски съюз премине изцяло към използването на миялни машини, вместо миене на ръка, ще се спестят 92 терават часа годишно, което се равнява на цялото използвано електричество на Португалия за 2 години или 3% от консумацията на държавите членки. И това не е всичко - при такава трансформация повече от 6.142 милиарда литра питейна вода могат да бъдат спестени, което се равнява приблизително на количеството вода за напълването на 2.5 милиона олимпийски бaсейна.

 - Хладилникът не трябва да е близо до източник на топлина (например котлони) или да е изложен на пряка слънчева светлина. Кондензаторът, който се намира отзад на устройството трябва да има добра проветривост, затова не бива хладилникът да се поставя на по-малко от 10 см от стена и трябва да се почиства от прах на всеки 6 месеца. Редовно проверявайте дали вратата се затваря добре и размразявайте No Frost устройствата 2 пъти годишно.

- При пералните машини можем да спестим енергия, избирайки температурата на пране добре или по-конкретно е добре да перем средно мръсните дрехи на 30-40 градуса, но на малко по-дълга програма. Не пускайте празни машини (с 1-2 артикула), но внимавайте и да не я препълните. А сега, когато времето е хубаво – можете да сушите дрехите си навън. Ако все пак имате нужда да ползвате сушилня, пускайте дрехите на най-бързо въртящата се програма, освен деликатните неща. И дори си струва да преминете към новите сушилни с енергиен клас А+++.

Сезонът на климатиците започва

Фактът, че ще прекарваме повече време вкъщи също означава да използваме климатика по-често от обикновено, а тези които нямат климатик, вероятно най-сетне ще го добавят към задължителното домашно оборудване. Избирайте устройства с енергиен клас минимум А+ и винаги внимавайте във входните помещения разликата между температурата навън и тази на устройството да е не повече от 8-10 градуса. Това помага на тялото да се аклиматизира по-бързо. Сменяйте филтрите редовно за ваше здраве и по-добра ефективност на уредите, както и външното устройство – това ще намали потреблението на енергия и ще удължи животът им. А когато излизате, изключвайте устройствата.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ