Прибирането на печалби укроти ръста на цените на петрола

Прибирането на печалби укроти ръста на цените на петрола

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, след като инвеститорите прибраха печалби от ралито до седемгодишни върхове в понеделник. Продължаващите опасения, че Русия може да нахлуе в Украйна и да наруши доставките на енергия, ограничени спада на цените, предаде Ройтерс.

Към 9:10 часа сортът Брент поевтиня с 0,41 долара, или 0,42% , до 96,07 долара за барел, след като в понеделник поскъпна с 2,04 долара. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,47 долара, или 0,49%, до 94,99 долара за барел, след като предходната сесия нарасна с 2,36 долара.

В понеделник и двата бенчмарка достигнаха най-високите си нива от септември 2014 г. насам, като Брентът достигна 96,78 долара за барел, а WTI – 95,82 долара за барел.

Опасенията, че Русия,, която е един от най-големите доставчици на газ и петрол в света, ще нахлуе в Украйна, подкрепят цените на петрола и го тласкат към ниво от 100 долара за барел.

„Прибирането на печалби натежа върху пазара, докато опасенията за ситуацията около Украйна остават непроменени“, коментира Цуйоши Уено, старши икономист в NLI Research Institute.

Инвеститорите наблюдават отблизо преговорите между Вашингтон и Техеран. Иранският външен министър каза, че Техеран „бърза“ да постигне споразумение в ядрените преговори, които се водят във Виена, при условие че националните му интереси ще бъдат защитени.

Руският външен министър Сергей Лавров разговаря с иранския си колега Хосеин Амирабдолахян в понеделник, като двамата отбелязаха „осезаем напредък“ по съживяването на иранското ядрено споразумение, съобщи руското външно министерство.

„Петролните пазари може да получат реална корекция, ако ядрената сделка между Иран и САЩ бъде договорена или световните акции се сринат допълнително на фона на притесненията относно инфлацията и по-строгата парична политика на централните банки“, каза Хироюки Кикукава от Nissan Securities.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ