Саудитска Арабия – вероятният победител от петролната война

Саудитска Арабия – вероятният победител от петролната война

Април ще бъде ужасен месец за петролната индустрия, това е ясно за всички. На фона на кризата с коронавируса и ценовата война между Русия и Саудитска Арабия, стойността на петрола вече е с 65% под нивото от същия период на миналата година, като се очаква той да поевтинее още повече, след като Рияд залее пазара с 12,3 млн. барела на ден при изтичането на споразумението на групата ОПЕК+ за ограничаване на добивите от началото на парил, пише Си Ен Би Си.

Преди няколко месеца никой не можеше да си представи цена на петрола от 20 долара за барел, но днес някои анализатори прогнозират немислимото до скоро поевтиняване дори до 10 долара за барел, тъй като през идните месеци местата за негово складиране ще бъдат запълнени.

Когато нещата се уталожат, много анализатори смятат, че именно Саудитска Арабия, страната, чиито приходи зависят основно от износа на петрол, ще излезе като победител от кризата.

Кралството напълно съзнателно нанася щети върху собствената си икономика с рекордния добив от над 12 млн. барела на ден, като основната цел в случая е придобиване на по-голям пазарен дял в глобален мащаб.

Въпреки ужасните резултати в краткосрочен план, ако Рият успее да устои на фискалните несгоди за няколко месеца, планът за спечелване на по-голям пазарен дял може да се превърне в успех.

„Саудитците определ ще бъдат сред победителите“, коментира Абхи Раджендран, директор на изследванията в Energy Intelligence. Той базира прогнозата си на възстановяване на цените на петрола през 2021 г., като добавя, че очаква те да скочат до 80 долара за барел в рамките на три години.

По думите на Раджендран пазарният дял на кралството „определено ще нарасне“, като до година или две Рияд ще трябва да повиши производството на петрол, тъй като светът ще има нужда от него. Според анализатора Саудитска Арабия отново ще задмине САЩ като най-голям производител на черно злато.

 „Краткосрочни щети в името на дългосрочни печалби“

Въпреки това много експерти прогнозират спад в добива след края на април, тъй като месецът ще покаже, че търсенето на петрол все още не се е възстановило.

Стивън Бренок от PVM Oil Associates определя саудитската политика като „краткосрочни щети в името на  дългосрочни печалби“.

„Подобно на всички производители на петрол, те няма да бъдат особено въодушевени от цени от 30 долара за барел в близкото бъдеще. Въпреки това, повишаването на добива и доставките ще предпази позицията им на ключови пазари за износ в дългосрочен план“, казва Бренок.

… но купувачите може да изчезнат

Съществува обаче и възможността глобалният икономически блокаж заради коронавируса да създаде ситуация, в която Рияд няма да успее да намери достатъчно копувачи.

„Ако данните покажат, че Саудитска Арабия не може да изнесе всичкия този петрол заради срива в търсенето, то ситуацията може да стане много лоша за кралството“, казва Елън Уолд, президент на Transversal Consulting и автор на  „Saudi, Inc.“

Все още никой не знае какъв ще бъде мащаба на икономическите щети, нанесени от глобалните ограничителни мерки върху хората и бизнеса в борбата с коронавируса. Анализатори от базираната в Дубай банка Emirates NBD, че срива на пазара ще започне през това тримесечие и че най-вероятно ще окаже дългосрочен ефект върху траекторията на потреблението на петрол.

От Международната агенция по енергетика (МАЕ) очакват търсенето на петрол в световен мащаб да падне с 20% през 2020 г., докато от японската банка MUFG прогнозират спад  с 8,5 млн. барела през април.

Тежки икономии в кралството?

Китай най-вероятно ще продължи да е най-големият купувач на евтиният саудитски петрол, но доставките за азиатската страна може да се окажат недостатъчни на фона на големият спад на търсенето в други ключови пазари като Индия и Европа. Освен това, купуването на евтин петрол през април не е гаранция, че Китай ще продължи да разчита на доставки от Рияд в бъдеще.

„Ако саудитците не успеят да убедят някой да подпише дългосрочен договор, те няма как да си гарантират по-голям пазарен дял“, добавя Уолд.

Следващата стъпка, която трябва да предприеме кралството, е приемането на мерки за компенсиране на по-ниските приходи от петролния износ, като те могат да включват заеми, мерки за икономии(austerity) и продаване на активи от Суверенният фонд на Саудитска Арабия, познат като Публичен инвестиционен фонд (PIF).

Всяко едно от тези действия може да има голям отзвук в страната. „Много вероятно е да има повече политически репресии, защото трудните избори обикновено водят до недоволство и опозиция“, добавя Уолд.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ