Бизнес активността в еврозоната се възстановява над очакванията през юли
Бизнес активността в еврозоната се е върнала към растеж през юли, когато повече части от икономиката на валутния съюз отново заработиха след карантинните мерки, наложени заради коронавируса, а потребителите излязоха от домовете си, предаде Ройтерс.
Засилването на търсенето, последвало смекчаването на ограниченията, е тласнало нагоре предварителния индекс на мениджърите по доставките (PMI), изготвян от Ай Ейч Ес Маркит (IHS Markit), до 54,8 пункта през юли спрямо окончателните 48,5 пункта за юни. Юлската стойност е най-високата от средата на 2018 година и превишава значително средното равнище от 51,1 пункта, което очакваха анализаторите, анкетирани от Ройтерс.
Компаниите от еврозоната отчитат обнадеждаващо начало на третото тримесечие, като през юли активността нараства с най-бързия темп от над две години на фона на продължаващото смекчаване на ограниченията и отваряне на икономиките, коментира Крис Уилямсън, главен бизнес икономист на Ай Ейч Ес Маркит.
Индексът, приеман като добър показател за състоянието на икономиката, от март бе под прага от 50 пункта, който разделя спад от растеж. Връщането му на положителна територия ще бъде приветствано от европейските и националните власти, които заделиха трилиони евро за възстановяване на икономиката, отбелязва Ройтерс.
Със засилване на търсенето компаните са забавили темпа на освобождаване на служители, а мениджърите по доставките изразяват най-голям оптимизъм от февруари, когато Европа още не бе усетила с пълна сила пандемията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Джон Траволта изненадващо получи почетната награда „Златна палма“ за цялостно творчество
Любопитно |Ирак е изнесъл едва 10 млн. барела петрол през Ормузкия проток през април
Енергетика |МВФ: Данъчните реформи на Гърция предлагат ценни уроци за други страни
Икономика |Японската ANA е най-силната авиокомпания в света
Компании |Турция предлага изграждането на военен тръбопровод за гориво към Румъния през България
Свят |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Бизнес |Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Свят |Абровски определи като "тирания" отношенията между производители и търговски вериги
Бизнес |Унищожават 859 кг био храни от склад в София заради манипулиране на сроковете на годност
Политика |Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области
България |Демерджиев посочва икономическата престъпност сред приоритетите на МВР
Политика |Пеканов: Инфлацията в момента е основно предизвикателство за всички граждани
Икономика |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.