Български евродепутати се обявиха против спирането на преговорите с Турция за членство в ЕС

Български евродепутати се обявиха против спирането на преговорите с Турция за членство в ЕС

Български евродепутати се обявиха против спирането на преговорите с Турция за членство в ЕС

Български евродепутати са против прекратяване на преговорите за членство на Турция в ЕС, става ясно от техни изявления в предаването "Брюксел 1", по Bulgaria ON AIR.

Отношенията на ЕС с Русия и Турция бяха във фокуса на последната сесия на Европейския парламент преди разпускането му за предстоящите евроизбори през май. Минути преди гласуването, трима български евродепутати, от трите основни политически семейства в ЕП, гостуваха в предаването „Брюксел 1“ по Bulgaria ON AIR. Андрей Ковачев от ЕНП, Петър Курумбашев от групата на социалистите и демократите и Илхан Кючук от групата на либералите коментираха пред водещата Милена Милотинова отношенията на ЕС с Русия и Турция.

„Преговорите с Турция така или иначе са замразени. Ако Турция иска да ги прекрати, нека го направи тя, а не ние“, заяви Андрей Ковачев.

Манфред Вебер, кандидат на ЕНП за председател на ЕК, който заяви намерението си да прекрати преговорите за членство на Турция в ЕС, ако заеме поста на Юнкер, е наясно с позицията на България, уточни Ковачев.

Петър Курумбашев обясни, че групата на социалистите и демократите няма да подкрепи предложението за прекратяване на преговорите с Турция.

„По отношение на предложението за замразяване на преговорите бихме гласували „въздържал се“ с аргумента на нашето политическо семейство, че и малкото проевропейски сили в турското общество няма да посрещна добре новината за прекратяване на преговорите с ЕС“, обясни Курумбашев.

Според Илхан Кючук от групата на либералите поне половината от турските граждани искат да са членове на ЕС.

„Въпросът е да има демократичен механизъм, по който ЕС и Турция да вървят заедно“, обясни Кючук.

По думите му такъв инструмент е преговорният процес, но и трябва да се помисли за още две важни неща.

„Първо, митническото споразумение трябва да бъде надградено и второ, визовата либерализация, Турция беше изпълнила част от критериите за визова либерализация, но някъде процесът се препъна“, коментира Кючук. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ