По-твърди, по-категорични - новата търговска стратегия на ЕС

По-твърди, по-категорични - новата търговска стратегия на ЕС

Европейският съюз ще предприеме нов подход към международната търговия, който се основава на виждането, че блокът трябва да може да отстоява по-напористо собствените си интереси и ценности, съобщава Си Ен Би Си.

Европейската комисия, която договаря търговски сделки от името на 27-те страни членки на ЕС, предложи в четвъртък нови инструменти, които да помогнат на блока да стане „по-решителен“ играч в световната търговия. Регионът е най-големият търговски партньор на 74 държави по света, като двустранната търговия представлява около 43% от растежа на брутния вътрешен продукт на ЕС, сочат данни на Комисията.

„Предизвикателствата, пред които сме изправени, изискват нова стратегия за търговската политика на ЕС“, коментира  еврокомисарят по търговските въпроси Валдис Домбровскис

„Тя трябва да ни даде нужните инструменти, с които да можем да се защитим, когато се сблъскваме с нелоялни търговски практики. Ние следваме курс, който е отворен, стратегически и решителен. Той подчертава способността на ЕС да прави собствени избори и да оформя света около себе си“, добави той.

През последните години ЕС изпитва затруднения в прокарването на своята многостранна търговска програма. Съединените щати под ръководството на Доналд Тръмп наложиха мита върху вноса на редица европейски продукти и заплашиха да увеличат тарифите върху произведените в блока автомобили. През 2018 г. двете страни поеха ангажимента за договаряне на ограничено търговско споразумение, което така и не се осъществи.

Съюзът също така е изправен и пред вътрешни разногласия. През 2019 г. ЕС постигна принципно търговско споразумение със страните от Меркосур – Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, но сделката все още не е ратифицирана от европейските законодатели, тъй като много от тях изразяват притеснения относно обезлесяването в Амазония.

Въпреки тези предизвикателства, Европейската комисия вярва, че е време за нов етап в развитието на международната търговия, за да може тя да се справя по-добре с икономически шокове като тези, свързани с пандемията.

Новата по-решителна търговска политика на ЕС може да има последствия за Китай и Съединените щати.

Според главният икономист на Berenberg Холгер Шмидинг новата европейска позиция е вероятно е насочена „най-вече към Китай“

„ЕС иска дa покаже, че може да отговаря със сила на заплахи отвън.“, коментира той, като добави, че в крайна сметка целта на блока е да привлече САЩ на своя страна.

Като част от новия си план ЕС иска да реформира Световната търговска организация (СТО), включително да съживи апелативния и орган, така че страните могат да разрешават споровете си под нейната егида. Предвидената реформа включва още: повишаване на прозрачността на търговските практики на отделните страни членки, актуализиране на правилата за цифрова търговия, по-строги изисквания за справяне с нарушенията при търговската надпрева и изграждане на нова система за многостранни споразумения, с които не е нужно да бъде съгласен всеки член на СТО.

„Всичко зависи от посоката, в която те ще насочат своята решителност“, коментари Ерик Джоунс, професор от университета „Джонс Хопкинс“ по отношение на начина, по който САЩ ще реагират на новата европейска политика.

„Администрацията на Байдън проявява видим интерес към възстановяването на трансатлантическите отношения като инструмент за по-ефективно противодействие на Китай. Американската администрация е и привърженик на идеята за реформиране на СТО“, добавя той.

„Ако ЕС фокусира решителността си върху американската търговска политика и технологичния сектор на страната, не се оптимист по отношение на възможността това да не генерира ответна реакция“, казва още Джоунс.

Европейската комисия трябва да помисли и за нарастващото значение на Китай в европейската търговия. Тази седмица стана ясно, че през 2020 г. азиатската страна е детронирала САЩ като най-големият търговски партньор на Европа.

През декември двете страни постигнаха инвестиционно споразумение, чиято основна цел бе да улесни работата на европейските фирми в Китай.

„Настоящата криза не ни оставя други варианти, освен да работим ръка за ръка с нашите глобални партньори, включително Китай“, заяви тогава Домбрвскис.

Всичките предложения на Европейската комисия за нов подход в търговската политика може да видите тук.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ