ЕЦБ разшири пандемичната си програма с 600 млрд. евро
Европейската централна банка ще разшири пандемична си програма за извънредни покупки (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP) с още 600 млрд евро в опит да подсили икономиката на Еврозоната, която пострада тежко от пандемията от коронавирус, предаде Си Ен Би Си.
Спасителната програма за изкупване на облигации бе въведена в средата на март, когато предвидено размерът и да бъде 750 млрд. евро. С днешното решение на управителния съвет на ЕЦБ помощта за европейската икономика става 1,35 трлн. евро.
От централната банка заявиха още, че продължителността на схемата ще бъде удължена от края на годината до юни 2021 г. ЕЦБ предвижда възможност и за последващо удължаване на срока, ако кризата не бъде овладяна.
„Още по-агресивната парична политика на централната банка помага за овладяване на рисковете от икономическия спад. Това решение също така може да засили доверието на домакинствата и компаниите, че най-лошото скоро ще свърши“, коментира Холгер Шмидинг, главен икономист на Berenberg Bank.
Еврото също реагира позитивно на новината, като веднага след нейното обявяване единната валута на Еврозоната поскъпна с 0,25% спрямо американския долар.
Същевременно с това ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви. Основната лихва по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, остава на ниво от 0,00%. Заемната лихва се запазва на равнище от 0,25%, а депозитната лихва остава на ниво от минус 0,5%.
Централната банка продължава и програмата си за количествено улеснение (QE), в рамките на която всеки месец изкупува ценните книжа за 20 млрд. евро
Решението на ЕЦБ идва на фона на данните, че нивото на безработица в Еврозоната е скочило до 7,3% през април от 7,1% през март, след като ограничителните мерки срещу разпространението на короанвируса засегнаха редица работни места.
Бизнес активността в региона на единната валута се възстанови леко този месец, след като достигна рекордно ниски нива по-рано през годината. Активността в промишления сектор и този на услугите достигна тримесечен връх през май, след като някои икономики започнаха отново да се отварят. Въпреки това остават много опасения за икономическите резултати през второто тримесечие на 2020 г.
Председателят на на ЕЦБ Кристин Лагард зяави, че очаква брутния вътрешен продукт на Еврозоната да се свие с 8,7% през 2020 година. Тя добави, че прогнозите са БВП на региона на единната валута да нарасне с 5,2% 2021 г. и с 3,3% през 2022 г..
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.