ЕК одобри възстановителният план на Чехия за 7,2 млрд. евро
Европейската комисия одобри националния план за икономическо възстановяване на Чехия след пандемията с отпускането на 180 милиарда крони (около 7,2 милиарда евро) от специализирания фонд на ЕС за тази цел. Премиерът Андрей Бабиш съобщи това пред журналисти след среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която е на работно посещение в републиката.
Урсула фон дер Лайен донесе страхотна новина - (ЕК) одобри чешкия национален (икономически) план за възстановяване, който включва проекти за 180 милиарда крони, обяви Бабиш, цитиран от ТАСС.
Очаква се първата част от средствата да пристигне в Прага през септември след съответното решение на Съвета на ЕС на равнище министри на икономиката и финансите. Цялата сума трябва да бъде получена през идните пет години, допълва БТА.
Електронното издание "Списък" съобщи, позовавайкисе на високопоставен европейкси източник, че тези 180 милиарда крони ще бъдат получени от Прага само ако шешките власти успеят да гарантират изключване от конфликт на интереси на доларовия милиардер Бабиш. ЕК обяви по-рано, че премиерът може да влияе на разпределението на средствата от фондовете на ЕС в полза на свързани с него компании. Според източника, този проблем трябва да бъде решен до втората половина на 2022 година. Бабиш категорично отхвърля наличие на конфликт между неговите лични и държавните интереси.
Правителството на Чехия прие националния план за възстановяване на икономиката на стойност 200 милиарда крони (около 8 милиарда евро). Делът на климатичните проекти в него е 41 на сто. Разходите за цифровия преход са 23 на сто. Предвидени са средства и за развитие на енергетиката, образованието, социалната сфера, здравеопазването, промишлеността, културата, науката и изследователската дейност. Средствата извън отпуснатите от Брюксел ще бъдат осигурени от правителството.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Хонконгското IPO на Shein заобикаля въпроса за принудителния труд в Синцзян
Компании |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Boring Company на Илон Мъск се насочва към пазарна оценка от 20 млрд. долара
Свят |Шефът на Словашката централна банка: ЕЦБ трябва да повиши лихвените проценти поне още веднъж, за да потуши инфлацията
Икономика |Според службите няма пряка заплаха за сигурността на България
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Енергетика |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Звездите за бизнеса от 27 юли до 2 август: Ускорение в професионалния ритъм
Хороскоп |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Българските газови резерви: Между мита и реалността
Енергетика |На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
На днешната дата |LinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаADVERTORIAL
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Коментари
Няма въведени кометари.