Еманюел Макрон - младокът, който поиска да управлява Франция

Еманюел Макрон - младокът, който поиска да управлява Франция

"Някога той поиска да се ожени за учителката си. Сега иска да управлява Франция". С това заглавие преди дни британската новинарска мрежа BBC обърна внимание на младока в политиката на Франция и най-популярен кандидат за президент на страната - Еманюел Макрон.

Макрон спечели изборите вчера с най-голяма подкрепа, отправяйки се към балотаж срещу Марин льо Пен, при който е твърде вероятно да бъде избран. 

На 39 години, ако бъде избран на балотажа, ще стане най-младият президент, който Франция някога е имала, както и първият й президент, непринадлежащ на водеща политическа сила.

И да, той наистина се жени за учителката си. Историята е шумно разгласена от табоидите в Републиката по време на скоростното издигане на кандидатурата му, наричано политическо изстрелване към Елисейския дворец "със силата на метеорит". Макрон е бил на 16 години, когато "се зарича" да се ожени за учителката си по драма - 25 години по-възрастна от него, омъжена, майка на три деца, в консервативно градче. Той наистина го прави - през 2007 г., въпреки нежеланието на родителите си. Днес,64-годишната му съпруга му може да бъде бъдещата първа дама на Франция. 

Отвъд личните неща е по-важно зад какво застава Макрон в предизборната си кампания. Той е проевропейски настроен либерал. 

Макрон бе министър на икономиката при управлението на настоящия президент на Франция Франсоа Оланд, но подаде оставка, след като направи без много фанфари и телевизионни камери своя нова партия и я оглави. Тя се казва En Marche! и е либерална, напълно противоположна на риториката на Льо Пен, с възглед в подкрепа на Европейския съюз. 

Сред обещанията на кампанията му се включват:

  • 50 млрд. евро за държавен инвестиционен план за професионални обучения в подкрепа на заетостта;
  • Излизане от въгледобива и преход към възобновяема енергия;
  • Развитие на инфраструктурата и модернизация;
  • Голямо намаляване на корпоративните данъци и повече свобода за компаниите да предоговарят 35-часова работна седмица;
  • Намаляване на безработицата от 9,7% на 7%;
  • Забрана на употребата на мобилни телефони в училища от децата под 15-годишна възраст;
  • Раздаване на пропуски за културни прояви за 18-годишните на стойност 500 евро. 

В победната си реч след изборите вчера Макрон зае езика, на който говори опонента му Марин льо Пен, за да опише себе си като патриотичен избор за Франция. 

"Надявам се, че след две седмици ще стана вашият президент. Аз искам да стана президентът на всички хора на Франция - президентът на патриотите, в лицето на заплаха от националистите", каза той. 

Ето какво още коментира за него Хю Скофийлд, за BBC News от Париж.

Да си припомним колко абсурдно би ни се сторило това стечение на обстоятелствата само преди няколко месеца. Той (Макрон - б.р.) бе един мъж на 39 години, който имаше "крайно неприятния" кураж да излезе от правителството, обръщайки гръб на закрилника си - президента Франсоа Оланд, и да установи свое собствено политическо движение. 

Той няма никакъв опит в изборната политика. Не е бил подкрепен от партии. Не е имал първоначалната организационна подкрепа на социалисти, републиканци или дори на Националния фронт. И въпреки това по някакъв начин Еманюел Макрон успява да прочете духа на времето. Той открива недостигнато находище от подкрепа сред младите и лишени от илюзии, но оптимисти французи - антициниците. С неговата енергия, младост и неговият несравним чар и артикулация той прави политически преврат, който ще влезе в историята на политиката.

И, да Макрон, разбира се, е бил благословен и с известен късмет. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Застреляха в Манхатън главния изпълнителен директор на един от най-големите американски застрахователи
На днешната дата, 5 декември. Имен ден празнуват Елисавета, Сава, Савина, Съби
Средната цена на жилище в София стигна 1840 евро/кв. м след скок на ипотеките с 36%
Планът на Тръмп за Украйна: Териториални отстъпки, но НАТО извън масата за преговори
Изпадналият в криза европейски автомобилен сектор затваря заводи и започва съкращения
Микромениджмънт срещу автономия – кой е верният път?
Икономическите перспективи пред България от приемането ни в сухопътния Шенген
Кирил Петков: ПП ще подкрепи Киселова, ако БСП застанат срещу Пеевски, ДБ още мислят