ЕС готви забрана на няколко големи категории вредни химични субстанции 

ЕС готви забрана на няколко големи категории вредни химични субстанции 

Европейският съюз е напът да забрани цели категории широкоразпространени, но вредни за здравето химични субстанции, според план на Европейската комисия, представен вчера и цитиран от Франс прес.

Документът предвижда ограничения в рамките на мащабна ревизия на европейското законодателство за химическите продукти, която е предмет на разисквания от Брюксел и страните членки, и включва най-вредните за човешкото здраве и околната среда вещества. 

Дискусиите са много напреднали по шест категории субстанции, обсъждани от Европейската агенция по химикалите (ECHA), страните членки и ЕК, с цел изготвяне на проект за постепенна забрана, преди да бъде приета нова методология за управление на химичните субстанции в ЕС, която се очаква да влезе в сила от 2025 г., предава БТА. 

Тези категории включват поливинилхлориди Пе Ве Це (PVC), твърде слабо рециклируеми пластмаси, използвани в широка гама продукти като играчки, опаковки за храни, текстил, обувки, мебели, както и технологични добавки (адитиви), включващи фталати, Пер- и полифлуороалкилираните вещества (PFAS) и тежки метали, смятани за отговорни за ракови заболявания и затлъстяване. Много от тях, използвани за амбалаж за храни, като кутии за пица например, бои, лакове и смазки, се натрупват в организма. 

Други групи включват забавителите на горене, използвани в дюшеци, дрехи, седалки за автомобили, и всички субстанции, определяни като канцерогенни, мутагенни агенти или токсични за възпроизводството вещества, намиращи се в артикули за деца, по-специално в бебешките пелени. Списъкът включва и всички бисфеноли, използвани в производството на пластмаси и смятани за вредни за ендокринната система. 

Планът обхваща цели категории съставки и предвижда забраната им за употреба от промишлеността и широката публика, обяснява Европейската комисия. 

Неправителствената организация Европейско бюро за околна среда (European Environmental Bureau - EEB) очаква забраната да влезе в сила частично до две години и изцяло през 2030 г. Организацията очаква ожесточена съпротива от петрохимическата промишленост, тъй като почти всички продукти в магазините и по домовете на хората ще бъдат засегнати. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ