ЕС: Турция да преосмисли оттеглянето от Истанбулската конвенция

ЕС

Европейските лидери разкритикуваха оттеглянето на Турция Истанбулската конвенция, целяща да защити жените от насилие, и призоваха президент Реджеп Ердоган да преосмисли решението си.

Вчера турското правителство обяви, че изтегля участието си от многостранното споразумение, което подписа през 2011 година след формирането му в най-големия град на Турция, Истанбул. Мотивът е, че вътрешни закони ще пазят правата на жените.

Германия, Франция и лидери от ЕС реагираха остро на действията на Анкара. „Не можем да не съжаляваме дълбоко и да изразим неразбиране по отношение на решението на турското правителство“, обясни Върховният представител на блока по въпросите на външните работи Жозеп Борел. По думите му този ход рискува да застраши защитата и основните права на жените и момичетата в Турция и „изпраща опасно послание по целия свят“. „Следователно не можем да не настояваме Турция да отмени своето решение“, добави още Борел.

„Жените заслужават силна правна рамка, която да ги защитава“, призова председателката на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, в социалната мрежа Twitter.

Много консерватори в Турция смятат, че Истанбулската конвенция подкопава семейството и са враждебно настроени към принципа за равенство на половете в документа, смятайки, че тя насърчава хомосексуализма с принципа за премахване на дискриминацията на базата на сексуална ориентация. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката