Предизвикателна зима за икономиката на ЕС, но и светлина в края на тунела

Предизвикателна зима за икономиката на ЕС, но и светлина в края на тунела

Краткосрочната перспектива за европейската икономика изглежда по-мрачна от очакваното през есента на миналата година, след като пандемията затегна хватката си върху континента. Новата вълна на инфекциите от есента, заедно с появата на нови, по-заразни щамове на коронавируса, принудиха много държави членки да въведат отново или да засилят ограничителните мерки. Затова икономиката вероятно е приключила 2020-а и е започнала новата година със слаба основа, прогнозира днес Европейската комисия.
Появи се обаче вече светлина в края на тунела, в който икономика навлезе преди около година. Тъй като кампаниите за ваксиниране набират скорост и натискът върху здравните системи намалява, се очаква мерките за ограничаване постепенно да бъдат разхлабени. Следователно се очаква активността да се засили, все още умерено през второто тримесечие, но по-енергично през третото, стимулирана от частното потребление с допълнителна подкрепа от световната търговия, допълва Брюксел в междинните си Зимни икономически прогнози, цитирани от БТА.
Пробивът в разработването на ваксините през есента и започването на масови кампании за ваксиниране осветлиха перспективата след близкото бъдеще. Освен това споразумението, постигнато между ЕС и Великобритания по условията за тяхното бъдещо сътрудничество, намали цената на излизането на Обединеното кралство от единния пазар и митническия съюз. В същото време одобрението на Механизма за възстановяване и устойчивост цели да подпомага на държавите членки по пътя им към устойчиво възстановяване. И накрая, европейската икономика показа значителна устойчивост през втората половина на миналата годината след енергичното възстановяване през третото тримесечие.
ЕК прогнозира, че през 2021 година брутният вътрешен продукт на ЕС ще нарасне с 3,7 процента, а през 2022 година - с 3,9 процента. За еврозоната се залага на икономически растеж от 3,8 процента и през двете години.
Очаква се икономиките на Еврозоната и на ЕС да достигнат равнището си на производство отпреди кризата по-рано от очакваното в есенната икономическа прогноза от 2020 г., главно поради прогнозите за по-силна от очакваното динамика на растежа през втората половина на 2021 г. и през 2022 година.
След наблюдавания силен растеж през третото тримесечие на 2020 г., през четвъртото тримесечие икономическата активност отново се сви в резултат от подновените противоепидемични мерки в отговор на втората вълна на пандемията. Тъй като тези мерки все още са в сила, се очаква през първото тримесечие на 2021 г. икономиката на ЕС и на еврозоната да се свие. Очаква се икономическият растеж да се възобнови през пролетта и да набере скорост през лятото паралелно с напредъка на програмите за ваксинация и постепенното облекчаване на противоепидемичните мерки. Подобрените перспективи за световната икономика се очаква също да подкрепят възстановяването.
Икономическото въздействие на пандемията остава неравномерно в отделните държави членки и се прогнозира, че и темповете на възстановяване също ще се различават значително.

Прогнозната инфлация ще продължи да бъде ниска

В прогнозата се предвижда инфлацията в еврозоната да нарасне от 0,3 на сто през 2020 г. на 1,4 на сто през 2021 година, преди слабо да намалее до 1,3 на сто през 2022 година. Прогнозната инфлация за еврозоната и ЕС за 2021 г. леко се повиши в сравнение с прогнозата от есента, но като цяло се очаква да остане ниска. Очаква се забавеното възстановяване да продължи да намалява натиска на съвкупното търсене върху цените. През 2021 г. поскъпването временно ще бъде засилено от някои положителни базови ефекти, свързани с инфлацията в областта на енергетиката, с данъчните корекции Ч особено в Германия Ч както и с ефекта на отложеното търсене в съчетание с някои оставащи ограничения в предлагането. През 2022 година, с коригирането на предлагането и отслабването на базовите ефекти, се очаква инфлацията отново да намалее.

Високата степен на несигурност и значителните рискове се запазват

Рисковете, свързани с прогнозата, са по-балансирани от есента насам, въпреки че остават големи. Те са свързани главно с развитието на пандемията и с успеха на кампаниите за ваксинация.
Положителните рискове са свързани с възможността процесът на ваксинация да доведе до по-бързо от очакваното облекчаване на противоепидемичните мерки и следователно до по-ранно и по-силно възстановяване. В допълнение, NextGenerationEU - инструментът на ЕС за възстановяване, чийто основен елемент е Механизмът за възстановяване и устойчивост, би могъл да стимулира по-голям растеж от прогнозирания, тъй като предвиденото финансиране в по-голямата си част все още не е включено в тази прогноза.
Що се отнася до отрицателните рискове, пандемията може да се окаже по-устойчива или по-тежка в краткосрочен план в сравнение с допускането в прогнозата или изпълнението на програмите за ваксинация може да се забави. Това може да доведе до забавяне в облекчаването на противоепидемичните мерки, което от своя страна би се отразило на развитието във времето и на силата на очакваното възстановяване. Има риск също така кризата да остави по-сериозни белези върху икономическата и социалната структура на ЕС, по-специално ако тя продължи да води до многобройни фалити и загуба на работни места. Това би засегнало и финансовия сектор, би увеличило дълготрайната безработица и би влошило неравенствата.

Втори план

Зимната икономическа прогноза от 2021 г. съдържа актуализация на есенната икономическа прогноза от 2020 година, представена през ноември 2020 г., с акцент върху динамиката на БВП и инфлацията във всички държави членки на ЕС.
Тази прогноза се основава на набор от технически допускания относно обменните курсове, лихвените проценти и цените на стоките, актуални към 28 януари 2021 година. По отношение на всички други входящи данни, включително допусканията относно държавните политики, за прогнозата е използвана информацията, налична до 2 февруари включително. Прогнозата се основава на допускането за липса на промяна в политиките, освен ако не бъдат обявени правдоподобно конкретни и подробни мерки.
Прогнозата се основава по-специално на две важни технически допускания относно пандемията. Първо, в нея се приема, че след значително затягане през четвъртото тримесечие на 2020 г. противоепидемичните мерки през първото тримесечие на 2021 г. ще останат съществени. В прогнозата се приема, че към края на второто тримесечие ще започне облекчаването на противоепидемичните мерки, което ще стане по-съществено през втората половина на годината, когато се очаква най-уязвимите хора и голям дял от възрастното население вече да са ваксинирани. Второ, в нея се приема, че към края на 2021 г. противоепидемичните мерки ще бъдат незначителни, като през 2022 г. все още ще са налице само целеви секторни мерки.
Отчитането в прогнозата на NextGenerationEU, включително Механизма за възстановяване и устойчивост, остава в съответствие с обичайното допускане, че няма да има промяна в провежданата политика, и остава непроменено спрямо прогнозата от есента. Прогнозата включва само онези мерки, които са били приети или обявени правдоподобно и са описани достатъчно подробно, по-специално в националните бюджети. На практика това означава, че в икономическите прогнози само за малък брой държави членки са взети предвид някои мерки, които се очаква да бъдат финансирани по Механизма за възстановяване и устойчивост.
Прогнозата отчита постигнатото между ЕС и Обединеното кралство съгласие по Споразумение за търговия и сътрудничество, което се прилага временно от 1 януари 2021 г. и което включва Споразумение за свободна търговия.
Следващата прогноза на Европейската комисия ще бъде пролетната икономическа прогноза от 2021 г., която ще бъде публикувана през май 2021 година.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ