Европарламентът гласува резолюция за приемане на България в Шенген

ЕС

Европейският парламент ще гласува днес резолюция за незабавното приемане на България в Шенген, предаде БНТ. Европейската комисия също излезе с позиция миналия месец, че България и Румъния трябва да станат част от Шенгенското пространство.

Окончателното решение за това трябва да бъде взето от държавите-членки на ЕС. Европейският парламент изслушва днес премиера на Словения Янез Янша, който ще представи приоритетите на словенското председателство, което е в сила до края на 2021 г.

Миналата седмица министърът на вътрешните работи на Словения Алеш Хойс, чиято страна пое ротационното председателство на ЕС от 1 юли, заяви, че напълно подкрепя пълноправното присъединяване на България, Румъния и Хърватия към Шенген.

„Особено сме заинтересовани тези страни да влязат в системата, защото те са съседи и така ще направим товара ни малко по-лек, както и много по-лесен живота за хората, които живеят около тези граници, а те ще станат наистина европейски“, подчерта министър Хойс.

Министър Хойс допълни, че иска да постави въпроса в Съвета, където все още има съпротива, но ще го направи, когато бъде постигнат пълен консенсус по въпроса. От средата на миналия месец България и Румъния получиха само частичен достъп до Шенгенската информационна система.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уорън Бъфет за основните навици, които отличават успешните хора от останалите
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 2 до 8 февруари
На днешната дата, 2 февруари. Сретение Господне, Петльовден
Времето в понеделник: Валежите спират, но температурите остават ниски
Златото и среброто продължават да поевтиняват след петъчния срив
Креативната кампания на Honda за Зимните олимпийски игри (Видео)
Иранският аятолах Али Хаменей заплаши САЩ с "регионална война", ако атакуват Техеран
Всесезонните гуми – практичен избор за шофьорите, които търсят баланс и сигурност