Европейската комисия принципно готова да свали мониторинга над България. Но, преди това, ще се съветва
България е изпълнила ангажиментите си, свързани с наблюдението по механизма за сътрудничество и проверка по предприетите действия в областта на съдебната реформа и за борба с корупцията и организираната престъпност – това е основното заключение в така очаквания доклад на Европейската комисия за наблюдение над страната ни по този механизъм. Няма ясно решение в доклада за отмяна на мониторинга, но на този етап управляващите и български депутати от ЕНП/ГЕРБ в лицето на Андрей Ковачев и Емил Радев отчитат заключението като успех за страната ни.
Комисията предвижда да се посъветва със Съвета на ЕС и Европейския парламент, преди да вземе решение за прекратяването на наблюдението за нашата страна. Това съобщиха източници от Брюксел, свързани с работата на механизма досега, предаде БТА.
Съветът на ЕС и ЕП не могат да наложат вето над намерението на комисията да прекрати наблюдението. Целта на съвещателната стъпка е да се чуят мненията на министрите и евродепутатите, без техните оценки да бъдат задължителни при взимането на решението на ЕК.
Комисията взима решенията си самостоятелно и има последната дума, поясниха представителите на ЕК. Те отбелязаха, че след прекратяването на наблюдението в досегашния му вид се предвижда нашата страна да следи приложението на реформите самостоятелно.
Предвижда се също всички държави от ЕС занапред да бъдат оценявани едновременно с доклади за върховенството на закона. Според експертите е слабо вероятно окончателното решение за прекратяване на наблюдението над нашата страна в досегашния вид да бъде взето преди встъпването в длъжност на комисията с председател Урсула фон дер Лайен.
Комисията също така препоръчва на България да продължи да работи последователно за превръщането на отразените в доклада ангажименти в конкретно законодателство и за трайното му изпълнение.
Страната ни ще трябва да осъществява и мониторинг на трайното изпълнение на реформите чрез специален орган - новосъздаден съвет, който ще функционира след приключване на мониторинга на Комисията. Той ще е посредник в бъдещия диалог с Комисията в рамките на всеобхватния механизъм за върховенството на закона. Както от вътрешния мониторинг, така и от механизма, обхващащ целия ЕС, се очаква да подпомагат устойчивостта и необратимостта на реформите.
„Още в началото на мандата си заявих, че бих искал механизмът за сътрудничество и проверка да приключи при тази комисия“, коментира Жан-Клод Юнкер относно доклада за България, който днес произнесе и последната си реч като председател на ЕК пред Европарламента. Разбира се, осъществяването на тази амбиция винаги е зависело от изпълнението на всички изисквания в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност. През последните години България отбеляза впечатляващ напредък в изпълнението на препоръките на Комисията.“, подчерта той.
„Въпреки че все още са налице предизвикателства, свързани с изпълнението на нужните реформи и поддържането на набраната скорост, отбелязаният от България напредък понастоящем е достатъчен, за да се обмислят прекратяването на действието на МСП и използването на нови механизми за мониторинг на национално равнище и на равнището на ЕС. Ще чуем внимателно становищата на Парламента и на Съвета, преди да вземем решение.“, обобщи Юнкер.
В допълнение към ангажимента за продължаване на реформите, свързани с борбата с корупцията, ЕК отбелязва и по-специално ангажимента на българското правителство да въведе процедури относно отчетността на главния прокурор, включително с цел запазване на независимостта на съдебната власт в съответствие с препоръките на Венецианската комисия. Комисията отбелязва също така ангажимента на българските органи да приемат законодателство за отмяна на разпоредби на Закона за съдебната власт, изискващи автоматично временно отстраняване от длъжност на магистрати в случай на наказателно разследване срещу тях и деклариране на членство в професионални сдружения.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.