Европейските лидери не успяха да се договорят за възстановителния фонд
Вероятността Европейския съюз да постигне споразумение по предложения фонд за възстановяване на икономиката в размер на 750 млрд. евро преди края на седмицата остава под въпрос след вчерашната среща на 27-те лидери на блока в Брюксел, пише Блумбърг.
Лидерите на страните членки се срещнаха на живо в белгийската столица за първи от месец март насам, когато бяха предприети първите ограничителни мерки срещу разпространението на коронавируса. Те обаче не успяха да се договорят нито по размера на бюджета на блока за следващите 7 г., нито за възстановителния пакет.
Лидерите прекараха голяма част от вечерята в преговаряне на стартовите си позиции, като председателят на Европейския съвет Шарл Мишел е направил две нови предложения в опит да спечели подкрепата на холандския премиер Марк Рюте, който настоява, че няма да одобри възстановителния пакет, ако той не бъде обвързан с конкретни условия, включително реформи на трудовите пазари и пенсионните системи на южните страни от ЕС.
„Ако искат заеми и дори грантове, смятам, че е съвсем логично да мога да обясня на хората в Холандия и в други страни…, че в замяна ще бъдат предприети такива и такива реформи“, коментира Рюте преди началото на срещата.
Мишел представи ревизиран план за управлението на механизма за възстановяване и и ревизиран подход към формулата за разпределение на средствата от фонда за възстановяване, но те не успяха да убедят Рюте.
Инвеститорите са на пети още от петък сутринта, когато германският канцлер Ангела Меркел заяви, че очаква „много трудни“ преговори.
„Няма нужда да се бърза“, коментира пред репортери полският премиер Матеуш Моравецки след края на срещата. „Много вероятно е нито утре, нито в неделя, да бъде взето окончателно решение. Говорим си, че може да се срещнем отново през юли“, заяви той.
По време на срещата холандският премиер Марк Рюте е предложил разпределянето на парите от фонда да става с единодушното одобрение на страните-членки. В такъв случай холандското правителство би могло да наложи вето на всяко решение относно възстановителния пакет.
Същевременно с това френският президент Еманюел Макрон му е казал, че намаляването на 500-те млрд. евро безвъзмездни средства от фонда за възстановяване, което иска Рюте, ще доведе до свиване на бюджетни облекчения за Холандия.
Макар че холандската позиция има подкрепата на Австрия, Дания и Швеция (тези страни са известни като „пестеливата четворка“), но на срещата в петък Рюте започна да изглежда все по-изолиран, коментират официални лица.
Италианският премиер Джузепе Конте каза на Рюте, че неговото предложение да контролира разпределението на средствата, за които отговаря Холандия, е несъвместимо с договорите на ЕС и непрактично от политическа гледна точка, казва друг официален представител, който има информация за протеклите разговори.
Коалциията на Рюте има 75 депутати в 150-местната долна камара на холандският парламент, така че той ще има нужда от подкрепата на опозицията, за да ратифицира каквато и да е била сделка с блока. Холандците имат дълга история на блокиране на интеграцията на европейско ниво, като през 2005 г. те отхвърлят проекта за конституция на Европа чрез референдум. Същото се случва и във Франция, като тези резултати на практика убиват инициативата.
Според първоначалното предложение на Европейската комисия, Италия ще получи най-голям дял от европейския възстановителен фонд - 173 млрд. евро, от които 82 млрд. под формата безвъзмездни средства. За Испания ще бъдат пренасочени 140 млрд. евро, от които 77 млрд. като грантове.
След вчерашната среща много дипломати са на мнение, че 70% от предложените 750 млрд. евро ще бъдат разпределени на база на плана на Европейската комисия, като останалите 30% ще бъдат раздадени през 2023 в зависимост от дълбочината на рецесията във всяка от страните членки през следващите 2 години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.