ЕС представя днес новите правила за дигиталните пазари

ЕС представя днес новите правила за дигиталните пазари

Европейският съюз днес ще представи новите правила за цифровите пазари и услуги, които трябва да регулират дейността на големите технологични компании като Google, Facebook и Apple, предаде Ройтерс. В регламента се предвиждат глоби до 10% от годишния оборот на гигантите, за които се установи, че нарушават новите правила, съобщава агенцията.

Ще има и набор от правила, известен като Закон за цифровите услуги. Той е насочен към големите онлайн платформи, каквито са тези с повече от 45 млн. потребители. Разпоредбите в него ще изискват от компаниите да се справят по-добре с незаконно съдържание – като манипулации и конспиративни теории.

С новия регламент ЕС ще се опита да наложи допълнителен контрол над технологичните гиганти, завладели огромна част от пазарите на цифрови услуги в последните години. Досега ЕК положи усилия да приложи антитръстовите закони и дори на два пъти удари Google със солидни глоби, които обаче все още не са платени, тъй като се обжалват. Именно затова критиците смятат, че засега няма постигнат резултат.

По целия свят има надигащ се регулаторен контрол – включително и в САЩ, и в Азия започнаха дела за злоупотреба с пазарно положение срещу големите технологични компании.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Иван Иванов спечели титлата от Откритото първенство по тенис на САЩ при юношите
След оплаквания: OpenAI ще реорганизира екипа, отговарящ за поведението на ChatGPT
Зеленски отхвърли идеята на Путин за среща в Москва и го покани в Киев
Тръмп започна акция срещу имигранти в американския щат Масачузетс
България и НАТО провеждат международно учение за управление при извънредни ситуации
Времето: Предимно слънчево с температури до 33 градуса
За пръв път в историята хора от общността на ЛГБТ участват официално в поклонение във Ватикана
Ако искате да бъдете успешни, трябва да свикенте с дискомфорта