Критики в Германия заради немски танкове, използвани от Турция

Критики в Германия заради немски танкове, използвани от Турция

Германското правителство е изправено пред призиви да спре износа си на военна техника към Турция, след като стана ясно, че произведени в Германия танкове Леопард са били използвани от турските военни в офанзивата им срещу кюрдските сили в Сирия. 

Припомняме, вчера се стигна до масов бой между турци и кюрди на летището в Хановер, предизвикан от кюрдски демонстранти, протестиращи срещу военните действия на Турция в Сирия. Кюрдите, които са се събрали на летището, за да протестират срещу офанзивата на турската армия в сирийския град Африн, били нападнати от пасажерите на самолет на "Търкиш Еърлайнс".

Днес германски политици призоваха всички решения на кабинета в Берлин, които потвърждават сделка за износ на обновени и усъвършенствани танкове към Турция, да бъдат блокирани, предава Би Би Си. 

Дебатът се случва две седмици след като външните министри на Германия и Турция се срещнаха и се ангажираха да подобрят взимните взръзки между двете страни. 

В петък бяха разпространени твърдения, че Берлин се е задействал да одобри молба на Турция към немския производител на оръжия Rheinmetall да обнови и усъвършенства своите танкове Leopard 2, за да ги направи по-устойчиви на експлозиви. Смяташе се, че тези танкове са били използвани от Турция в борбата срещу "Ислямска държава" в Сирия. Експерти по отбраната обаче твърдят в германските медии, че последни снимки показват, че са били ползвани срещу кюрдските групи в страната. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Reuters: САЩ обмислят да платят по 100 000 долара на всеки жител на Гренландия
Смъртта на млада жена, застреляна от агент на имиграционните служби, предизвика остри обществени реакции в САЩ
Русия заяви, че всякакви чуждестранни войски, изпратени в Украйна, ще бъдат „легитимни цели“
Зеленски предупреждава за мащабни атаки с настъпването на студовете
Тръмп: Мария Корина Мачадо пристига в САЩ следващата седмица
Разпродал ли е Мадуро златния резерв на Венецуела, за да плати дълговете ѝ?
Проучване поставя под съмнение потенциала за живот на една от луните на Юпитер
Изводи от CES: Ерата „учи веднъж, работи завинаги“ е приключила