Колективният егоизъм трябва да отстъпи пред инвестиции в младото поколение

Колективният егоизъм трябва да отстъпи пред инвестиции в младото поколение

Ако правителствата по света не използват огромните средства, които разпределиха за справяне с коронавируса, за да реформират икономиките си, ще се изправят пред нова дългова криза. Това предупреди в реч на Срещата в Римини, където се провежда годишната католическа конвенция бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги. Това е първото официално изказване на Драги откакто той напусна лидерския пост начело на ЕЦБ през миналия октомври. Ето какво още заяви той:

В продължение на дълги години колективният егоизъм караше правителствата да насочват ресурси и внимание към инициативи, които генерираха незабавни политически дивиденти. В новите обстоятелства това е вече напълно неприемливо.

Страните ще поддържат високи дългови равнища дълго време, но този дълг ще остане устойчив, ако се използва за продуктивни цели, например инвестиции в човешки капитал, в ключова за производството инфраструктура, в изследвания.

В сегашната ситуация е наложително и спешно да се инвестират огромни интелектуални и финансови ресурси в образованието и младите хора.

Лишаването на един млад човек от бъдещето му е една от най-лошите форми на неравенство.

Трябва да вземем пример от онези, които са възстановявали света, Европа и Италия след Втората световна война. Дълговете, които сега се генерират, ще бъдат плащани от онези, които днес са млади. Следователно, наш дълг е да им предоставим средства, с които да генерират богатства за изплащането на задълженията.

Правителствата, които са поели мащабни дългове, за да финансират посткоронавирусни стимулитащи пакети, трябва да внимават да не пропилеят парите.

Ако средствата се използват за непродуктивни цели, това ще се възприеме като „лош кредит“ и устойчивостта им ще ерозира. Ниските лихви сами по себе си не са гаранция за висока устойчивост.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ