Меркел не се интересува от работа в ЕС след края на мандата си

Меркел не се интересува от работа в ЕС след края на мандата си

Германската канцлерка Ангела Меркел отхвърли идеята да поеме водеща роля в ЕС след края на мандата си, заявявайки, че няма да приеме никакъв политически пост, независимо къде, дори и в европейските структури, предаде ДПА.

Миналата година Меркел отстъпи дългогодишния си лидерски пост в Християндемократическия съюз (ХДС) и каза, че няма да се кандидатира за нов мандат като канцлер след изтичането на сегашния през 2021 година. Това предизвика много спекулации за бъдещата й кариера, отбелязва ДПА.

Неотдавна председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че смята за възможно Меркел да се премести в Брюксел. "Не мога да си представя Ангела Меркел да потъне в неизвестност", каза той в края на миналия месец пред медийната група "Функе".

Спекулациите в Берлин за бъдещето на Меркел станаха още по-разпалени, след като тя заяви в интервю за в. "Зюддойче цайтунг", че "мнозина се тревожат за Европа, аз също". "Това още веднъж събужда у мен растящо чувство за отговорност да се погрижа за съдбата на Европа заедно с други."

На вчерашна пресконференция Меркел обаче обясни, че смята за своя отговорност да подкрепи Европа по време на мандата си като канцлер, предаде БТА.

Меркел - европейският лидер, който е на поста си от най-дълго време - обяви през октомври, че четвъртият й канцлерски мандат ще бъде последен и че няма да се кандидатира за политически постове след неговия край. През декември тя предаде ръководството на ХДС на Анегрет Крамп-Каренбауер.

На днешната пресконференция германската канцлерка заяви също, че страната й ще се придържа към своята позиция, че компании като китайската Хуавей (Huawei), които участват в борбата за поръчки за изграждане на германската телекомуникационна мрежа от пето поколение (5G), трябва да отговорят на поставените от правителството критерии.

През март Германия въведе строги правила за телекомуникационните компании, доставящи техника за изграждане на комуникационните мрежи, но не наложи специални ограничения на Хуавей въпреки подозренията за връзките й с китайското правителство, припомня Ройтерс

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ