Опасенията от Брекзит без сделка отново излизат на преден план

Опасенията от Брекзит без сделка отново излизат на преден план

Темата за Брекзита отново е на дневен ред в Обединеното кралство, докато страната постепенно разхлабва и премахва ограничителните мерки срещу коронавируса, които парализираха икономиката през последните три месеца, пише Си Ен Би Си.

Що се отнася до преговорите с ЕС обаче изглежда не е постигнат почти никакъв напредък, като страховете, че Великобритания върви към Брекзит без сделка в края на годината, продължават да растат. Комбинирани с икономическата несигурност, породена от пандемията, тези опасения поставят Обединеното кралство в изключително трудна позиция.

Фундаменталните разногласия между ЕС и Великобритания по отношение на теми като риболовните правила, лоялната конкуренция в сферите на данъчното облагане и въпросите за митнически проверки на стоки, влизащи в Северна Ирландия, не позволяват на двете страни да сключат споразумение за свободна търговия.

В сряда главният преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние за пореден път изрази позицията на блока, че той няма да позволи на Великобритания да подбира аспекти от членството в ЕС, които харесва, без да приема задълженията, които вървят ръка за ръка с тях.

„Великобритания изисква много повече от ЕС, отколкото Канада, Япония или други нейни търговски партньори“, заяви Барниер по време на форум в Брюксел. „В много сфери страната опитва да запази ползите от членството в ЕС, но без ограниченията. Тя иска да подбере най-атрактивните елементи от единния пазар, но да не изпълнява задълженията, които те предвиждат“, добави той.

Британското правителство настоява, че няма да удължи преходния период след Брезкит, който ще приключи на 31 декември 2020 г. Бизнесът в страната обаче изразява опасения, че времето за договаряне на споразумение е твърде малко и че потенциален Брекзит без сделка може да бъде пагубен за британската икономика след удара, понесен от пандемията от COVID-19.

Каролин Феърбеърн, генерален директор на Конфедерацията на британската промишленост (CBI), заяви днес пред Би Би Си, че бизнесът няма нужното пространство или ресурси, за да се справи с излизане на Великобритания от единния европейски пазар без споразумение.

„Устойчивостта на британския бизнес е на дъното. Всяка спестена стотинка вече е похарчена. Фирмите, с които говоря, нямат никакво време, за да се подготвят за Брекзит без сделка в края на годината. Гласът на здравия разум трябва да надделее в тези преговори“, коментира Феърбеърн.

Щетите от Брекзит без сделка

Притесненията на бизнеса се споделят и от много международни организации.

Вчера Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) излезе с прогноза, според която брутният вътрешен продукт на Великобритания ще се свие с 11,5% през 2020 г., което е най-големият очакван спад сред развитите страни. Понижението може да бъде и по-голямо (14%), ако страната бъде ударена от втора вълна на коронавируса.

Международната рейтингова агенция Moody’s предупреди в сряда, че Брекзит без сделка „значително ще навреди на крехкото възстановяване на британската икономика от най-дълбоката и рецесия за последния век“. Макар че от агенцията не гледа на този вариант като водещ в основната си прогноза, от Moody’s подчертават, че „той става все по-вероятен“.

 „До края на 2020 г., когато потенциалния Брекзит без сделка би могъл да стане факт, британската икономика ще бъде значително под нивата, които очаквахме преди пандемията. Нейната устойчивост също ще бъде разклатена от високите нива на държавен дълг и безработица, както и по-ниското ниво на инвестиции“, казват от Moody’s.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ