От "трудни преговори" до "шансове под 50%" - прогнозите на евролидерите за споразумението в Брюксел

От трудни преговори до шансове под 50% - прогнозите на евролидерите за споразумението в Брюксел

Започва двудневното извънредно заседание на Европейския съвет в Брюксел. Това ще бъде първата присъствена среща на европейските лидери от началото на пандемията. На нея държавните и правителствените ръководите ще обсъдят Плана за възстановяване на Европа в отговор на кризата, породена от COVID-19, който включва Многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 г. и инструмента "Следващо поколение ЕС". 

Европейски лидери изразиха надежда, че на днешното заседание в Брюксел ще бъде постигнат компромис по бюджета на ЕС и плана за възстановяване от пандемията с коронавируса. 

"Предстоят много трудни преговори", заяви преди днешната среща председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, но изрази надежда, че може да бъде намерен компромис. "Въпросът не е само за пари, а и за бъдещето на европейския проект и затова дали искаме една по-силна и по-солидна Европа, която да може да е по-устойчива на ударите, пред които сме изправени. Напълно съм убеден, че с политически кураж е възможно да постигнем споразумение", каза още той. 

Френският президент Еманюел Макрон сподели, че е "уверен, но и предпазлив" за намиране на компромис по плана за възстановяване от пандемията и 7-годишния бюджет на ЕС. "Франция и Германия постигнаха споразумение на 18-ти май. То бе в основата на предложението на Европейската комисия за възстановителния план", отбеляза Макрон. 

"Следващите часове за изцяло решаващи за посрещането на тази амбиция - да успеем да постигнем компромис. За много от нас е заложен на карта нашият европейски проект. Аз съм уверен, но предпазлив. Ще вложа максимална амбиция и заедно с канцлера Меркел и председателя Мишел ще направим всичко, за да бъде постигнато споразумение", добави Макрон. 

Германският канцлер Ангела Меркел призна, че очаква много трудни преговори за уточняването на детайлите от Фонда за възстановяване от последиците от коронавирусната пандемия в Европейския съюз. 

"Влизаме в консултациите с много енергия, но трябва да кажа, че различията ни все още са много големи и затова не мога да предвидя дали ще можем да постигнем споразумение засега. За предпочитане е, но също така трябва да се изправим пред реалността, а наистина имаме нужда от много воля за компромиси, ако искаме да постигнем нещо, което е добро за хората и добро за Европа на фона на пандемията. Затова очаквам много, много трудни преговори", добави Меркел. 

Холандският премиер Марк Рюте коментира, че шансовете на Европейския съюз да постигне споразумение за Фонда за икономическо възстановяване от коронавирусната криза на започващата двудневна среща на европейските лидери в Брюксел са "под 50%". Холандия е една от държавите, които се противопоставят на пакета за възстановяване от пандемията в размер на 750 млрд. евро, предложен от Европейската комисия и подкрепен от Франция и Германия. Въпреки това Марк Рюте настоя, че той не е "лош човек", а просто желае да види реформи.

Българският премиер Бойко Борисов изрази надежда, че още днес Европейският съвет да успее да постигне споразумение по бъдещия бюджет на ЕС. Той направи кратко изявление при пристигането си за днешното заседание в Брюксел. Министър-председателят отбеляза, че ще бъдат обсъждани политиките за земеделие и сближаване, условията за отпускането на бюджетни средства, разпределението между заеми и безвъзмездни средства по фонда за икономическо възстановяване. Той определи двудневното заседание като изключително важно. "Истински се надявам, въпреки различията, днес да имаме постигнато споразумение", добави Борисов.

За България приоритетни остават Кохезионната и Общата селскостопанска политика, като страната ни ще настоява за амбициозното им финансиране, уточняват от МС. Страната ни определя предложението на Европейската комисия от 27 май като балансирано, като се имат предвид сериозните предизвикателства заради пандемията от COVID-19. В прехода към зелена енергия от ключово значение е и Фондът за справедлив преход на ЕС, който трябва да отговори в максимална степен на актуалните предизвикателства пред държавите членки. В този смисъл приоритет е за България Фондът да предвиди и средства за насърчаване и развиване на мощности за зелена енергия в региони, в които досега не са съществували енергийни мощности. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ