Разводът боли

Разводът боли

"След 9 месеца Великобритания роди". Това написа в Twitter председателят на Съвета на Европейския съюз Доналд Туск по повод днешното водещо международно събитие - положеното от премиера Тереза Мей начало на Брекзит - раздялата на Великобритания с ЕС. BBC News описва изказването като зловещо и знаменателно.

Водещите европейски политически лидери и медии отразяват и коментират началото на процедурата за излизане на Обединеното кралство от блока на обединена Европа. 

Тонът на речта на Туск в Брюксел беше изпълнен със съжаление, продължава BBC. Няма причина да се преструваме, че това е щастлив ден" за Брюксел или Лондон, каза той. "Вече ни липсвате", продължи Туск. Опитвайки да погледне на нещата от светлата им страна, той каза, че има и нещо положително за Брекзит - направил е оставащите в ЕС 27 държави по-решени и обединени от преди. 

Настроението на съжаление се долавя и от президента на Европейския парламент Антонио Таджани. "Днес не е добър ден. #Brexit отбелязва нов епизод в историята на нашия Съюз, но ние сме готови, ще продължим напред, надявайки се Великобритания да остане близък партньор", посочи той в Twitter. 

В Германия говорителят на канцлера Ангела Меркел заяви, че подписаното днес от премиера Тереза Мей писмо, полагащо началото на раздялата, дава "повече яснота" за това как страната планира да процедира занапред."Не трябва да забравяме, че Великобритания все още е партньор, в НАТО и Европа", каза тя. 

По-огорчен коментар дойде от друг водещ германски политик - Манфред Вебер - председателят на дясноцентристката политическа група в Европейския парламент. Посочвайки британските политици, които са провеждали кампанията за Брекзит, той се оплака, че те са имали възможност да израснат свободни в Европа, но сега издигат стени."Европейският съюз направи всичко да задържи британците. От сега нататък само интересите на оставащите 440 милиона европейци имат значение за нас", написа той в туит. 

В същото време лидерът на крайната Десница във Франция и кандидат за президент Марин льо Пен е във възторг от днешното събитие. "Британският народ преоткри свободата си", коментира тя, добавяйки че нейната партия - Национален фронт, ще предложи на Франция собствен път за независимост.

Правителството на Австрия е по-загрижено за изясняването на статута на европейските граждани и установяване на правна сигурност на австрийските компании във Великоритания. "За мен статутът и правата на около 25 000 австрийци, живеещи и работещи във Великобритания са на преден план", заяви канцлерът Кристиан Керн. 

"Разводът боли" е водещата реакция на европейските медии, според мониторинг на Би Би Си. Че "боли" предупреждава германският ежедневник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" над снимка на статуята на Уинстън Чърчил на площада на парламента в Лондон. Икономическият кореспондент на изданието Ралф Болмон предупреждава, че загубата за ЕС на третата му най-голяма икономика ще отслаби и германският глас в света. Но при всички случай той смята, че много внедрената вече Великобритания ще има най-много за губене, при несигурност от една приятелска сделка с Брюксел. 

Заглавието на ляво-центристкия френски Le Monde е "Последствията от раздялата", а италианският Corriere della Serа посочва "Брекзит започна, но без стени". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ