Ренци: Няма да има привилегии за Великобритания след развода

Ренци: Няма да има привилегии за Великобритания след развода

Абсолютно невъзможно е преговорите за Брекзит да завършат с каквато и да е сделка, даваща на британците повече права, отколкото на другите страни извън ЕС, заяви италианският премиер Матео Ренци в интервю за Би Би Си.

Той добави, че напускането на ЕС ще е сложно, но решаването на възникващите проблеми не може да започне, преди Великобритания да задейства процедурата.

Ренци определи резултатите от референума като грешно решение, но демократично решение, което трябва да бъде уважавано.

На въпрос за свободното движение и достъпа до европейския пазар Ренци отговори: „Преговорите ще бъдат интересни, тъй като засягат основополагащи правила на ЕС“.

Според Ренци бившият премиер Дейвид Камерън частично носи вината за Брекзит, тъй като с референдума за външната политика се опитал да реши вътрешни проблеми в партията си.

В друго интервю за Би Би Си президентът на Федералния синдикат на германската промишленост Маркус Кербер заяви, че Великобритания не може да запази достъпа си до единния европейски пазар, ако затвори границите си европейската работна сила.

Според Кербер, ако Великобритания не иска компромис  за свободното движение на европейските граждани, е по-добре да се мине на вариант „твърд Брекзит“. В този случай британците ще загубят достъпа до европейския пазар. Макар и двете определения да не са официални, „мек Брекзит“ би могъл за означава „норвежки вариант“ на отношенията с ЕС, при който страната има достъп до общия пазар, но срещу това према условията за свободно движение на европейските граждани.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
Тръмп настоя за прекратяване на огъня между Камбоджа и Тайланд