Сложният казус на Каталуня и Рахой след изборите

Сложният казус на Каталуня и Рахой след изборите

Испанският премиер Мариано Рахой насрочи за 17 януари първото заседание на новия каталунски парламент, съобщи Франс прес. Това е първата стъпка към предаването на властта, която Мадрид иззе заради едностранно обявената независимост на 27 октомври.

След свикването на парламента ще бъде излъчено ново местно правителство, което трябва да получи вот на доверие за управление в срок от 10 дни.

Преговорите за следващото каталунско правителство обаче могат да отнемат седмици.

Рахой заяви в новогодишното си пожелание, че се надява скоро да бъде избрана новата местна изпълнителна власт, „открита за диалог и способна да се обърне към всички каталунци, а не само към част от тях“.

„Единствената сянка, която пада върху нашата икономика е нестабилността, предизвикана от политическата ситуация в Каталуня“, заяви той.

Със 70 депутати трите сепаратистки партии в местния парламент получиха абсолютно мнозинство въпреки победата на юнионистите от партия „Гражданите“ на 21 декември. А Рахой претърпя най-голямото си поражение.

Пучдемон, чиято партия изненадващо спечели най-много гласове в сепаратисткия блок, обеща да се върне на премиерския пост. Той обаче продължава да е в Брюксел заедно с четирима свои съветници, също заплашени от арест заради декларацията за независимост.

Рахой определи като абсурд вероятността сепаратисткият лидер Карлес Пучдемон да продължи да управлява Каталуня от Белгия, където избяга след заповедта за ареста му, издадена от Мадрид.

Ако иска да е премиер, Пучдемон трябва да се върне в Испания, за да представи програмата си за управление пред каталунския парламент. Обаче ако се върне, го грози арест за бунт и сепаратизъм.

Казусът засега няма решение. Говорител на партията допусна, че Пучдемон може да представи кандидатурата си от разстояние, но това ще изисква промяна на парламентарния правилник.

Другите партии от мнозинството също се оглеждат за кандидати.

Местният парламент има още един препъни камък.

Четиримата бегълци с Пучдемон в Белгия не могат да участват в заседанията. Също се отнася за още трима, сред които е бившият вицепремиер Ориол Жункерас, който са в предварителния арест.

Жункерас, който от съюзник на Пучдемон стана негов съперник и лидер на каталонската републиканска левица, обжалва ареста си и ще бъде изслушан от съда на 4 януари. Хипотетично, ако бъде освободен, ще може да се кандидатира за премиер и да заеме мястото на Пучдемон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ