Социалистът Педро Санчес, новият премиер на Испания

Социалистът Педро Санчес, новият премиер на Испания

46-годишният Педро Санчес от днес поема управлението на Испания.  

Той е лидер на социалистите в страната и идва на власт след като Мариано Рахой беше свален днес при вот на недоверие. Консерваторът загуби подкрепа след мащабен процес за корупция, свързан с неговата Народна партия. В късния следобед днес кралят на Испания Фелипе VI подписа указа за назначаването на Санчес.

Новият премиер Санчес е на 46 години, бивш преподавател по икономика. Владее английски и френски и е бил политически съветник на ООН по време на войната в Косово. Социалистът разполага само с 84 депутати и обеща да започне преговори с Каталуния, но не и да разреши референдум за независимост, отбелязва БНТ.

Испания е четвъртата сила в Еврозоната.

Кой е Педро Санчес?

Наричан Красавеца (guapo) в Испания, той бе победен на двете последни изборни надпревари, след това изгонен от партията си, преди да поеме отново ръководството й. С настоящото си качване на премиерския пост спечели последната си партия покер и взе властта в страната, отбелязват международните медии, цитирани от БТА.

Застанал на фронта от обявяването на присъдата срещу Народната партия на премиера Мариано Рахой в един мегапроцес за корупция, бившият 46-годишен професор със сигурност е уверен, че този път най-накрая ще има среща с историята.

"Вашата изолация, господин Рахой, е епитафията на един политически период, вашият, който вече приключи", каза той вчера в парламента. "Вие сте част от миналото, тази страна е на път да прелисти страницата и Испания трябва да гледа бъдещето без страх", добави той, облечен в обичайния си безупречен тъмен костюм.

"Санчес е смел политик, но прекомерно внимателен и разсъждава повече в краткосрочен план", коментира Фернандо Валеспин, политолог от Автономния университет в Мадрид.

Роден на 29 февруари 1972 г. в Мадрид, Санчес израства в заможно семейство с баща предприемач и майка чиновник и следва икономика в испанската столица преди да завърши магистратура по политическа икономия в Свободния университет в Брюксел. Общински съветник в Мадрид от 2004 до 2009 г., той става депутат през 2009 г., след оставката на титуляра на мястото, преди да изживее мълниеносен възход.

Как се случи всичко?

Водачът на испанското консервативно правителство Мариано Рахой, който наскоро бе и в България, беше опетнен от корупционен скандал и днес - свален с гласуване на недоверие в парламента, след като управлява 6 години.

Вотът срещу премиера консерватор беше подкрепен с мнозинство от 180 от общо 350 депутати. Това историческо гласуване превръща Рахой в първия правителствен ръководител, станал жертва на бламиране след възстановяването на испанската демокрация, отбелязва БТА.

 "Да, възможно е", заявиха депутатите от радикалната лява партия "Подемос", радвайки се на падането му, докато партийният водач Пабло Иглесиас прегръщаше Санчес. 

Продължава на страница 2.

 

След като беше утвърден от парламента, предстои водачът на социалистите да положи клетва пред крал Фелипе Шести.

Вземайки за първи път думата след гласуването, Санчес заяви, че гледа "смирено към всички предизвикателства, пред които е изправена страната". Той спомена конкретно "социалната неотложност" предвид безработицата и несигурността, които продължават да измъчват Испания въпреки небивалия икономически подем.

Рахой си тръгна от парламента, без да каже дума, след като стисна ръката на Санчес. Но още преди гласуването той призна поражението си и изтъкна под аплодисментите на депутатите от своята Народна партия (НП), че е имал "най-високата чест - да управлява Испания".

С това днес в Мадрид беше затворена една глава от испанската политическа история. На власт от декември 2011 г. 63-годишният Рахой надживя няколко големи кризи - от рецесията, от която излезе с цената на жестоки мерки за икономии, през месеците на политически блокаж през 2016 г. до опита за отделяне на Каталуния миналата година.

И така...

На 46 години Санчес най-сетне има своя реванш, след като през май 2016 г. депутатите го отхвърлиха начело на правителството, а през юни същата година той регистрира най-лошия резултат в историята на Испанската социалистическа работническа партия на парламентарни избори.

Свален от лидерския пост в партията си след изборния провал, миналата година Санчес отново пое ръководството й благодарение на подкрепата на масата съпартийци, недоволни от партийната върхушка.

Поел на война срещу Рахой, откакто на 24 май бяха произнесени присъдите срещу представители  на Народната партия по скандала "Гюртел", този път той успя да спечели политическия покер, но трябваше да формира около 84-мата си депутати разнородно мнозинство - от "Подемос" до каталунските сепаратисти и баските националисти.

Баската националистическа партия (БНП), която има петима депутати в парламента, вчера нанесе фаталния удар на Рахой - тя се присъедини към искането за недоверие, внесено от социалистите, въпреки че миналата седмица подкрепи бюджета на правителството.

За да убеди БНП, Санчес трябваше да гарантира, че няма да прави никакви промени в бюджета, предвиждащ щедро финансиране за Страната на баските. Освен това той обеща на каталунските сепаратисти, че ще се опита да "хвърли мостове за диалог" с регионалното правителство на Ким Тора.

Предстои да разберем колко дълго Санчес ще бъде в състояние да управлява с мнозинство, което изглежда абсолютно нестабилно. Всички, които станаха негови съюзници по силата на обстоятелствата, подчертаха, че гласуването им против Рахой има цена. "Подемос" вече поискаха да влязат в правителството.

"Санчес иска да е шеф на правителството на всяка цена", но ще влезе в управлението "през задния вход", отбеляза подигравателно Рафаел Ернандо, говорител на парламентарната група на Народната партия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ