Сорос с нов съвет за финансирането на европейските разходи за пандемията
Джордж Сорос е променил мнението си за това как Европейският съюз трябва да финансира разходите по мерките за борба с пандемията от короанвирус, тъй като според него инвеститорите са изгубилия вяра в оцеляването на блока, пише Си Ен Би Си.
По-рано тази година милиардерът заяви, че ЕС трябва да емитира „вечни“ облигации – безсрочни дългови инструменти, при които не изплаща главницата на ценните книжа, а се обслужва само годишната лихва. За да има смисъл от този тип облигации обаче трябва да съществува вярването, че Европейският съюз няма никога да се разпадне и ще продължи да изплаща годишна лихва на кредиторите. Подобен „вечен дълг“ може да помогне на региона да финансира проекти срещу много ниски цени.
Скорошният конфликт между Полша и Унгария, от едната страна, и останалите държави членки на ЕС от другата, постави блока в много трудна ситуация, смята Сорос.
„Сега е почти невъзможно ЕС да емитира вечни облигации, тъй като страните са твърде разделени“, коментира американецът с унгарски произход.
„Инвеститорите биха закупили подобни облигации само от институция, за която са убедени, че ще продължи да съществува в обозримото бъдеще. За съжаление, днес това не важи за ЕС“, добави той.
Разделението в ЕС настъпи след промяна в закона за бюджета на общността. В него бе включена клауза, която обвързва достъпа до финансиране със спазването на върховенството на закона. Правителствата на Унгария и Полша, които Брюксел обвинява в подкопаване на независимостта на съдебната власт, медиите и неправителствените организации, обаче блокираха приемането на бюджета на Европейския съюз, а заедно с това и на фонда за възстановяване от кризата. Председателят на ЕК, Урсула фон дер Лайен днес призова двете държави да не налагат вето на бюджета на ЕС до 2027 г., а да се обърнат към Европейския съд, ако имат забележки, съобщава БТА.
Европейската комисия прогнозира свиване на икономиката на ЕС с 7% през тази година, като силно задлъжнелите страни разчитат на европейския бюджет и фонда за възстановяване, за да спасят икономите си. В тази нова ситуация и особено в контекста на общия фронт на Полша и Унгария Сорос съветва отделните страни членки да емитират собствени вечни облигации.
„Те ще бъдат емитирани от страни членки, чието бъдещо съществуване няма да бъде под въпрос в очите на дългосрочните инвеститори, като например застрахователните компании“, коментира Сорос.
Според него това ще позволи на страните да спестят пари, което е особено важно за държави като Холандия и Финландия.
„Някой ден ЕС може да стане достатъчно стабилен, за да издаде вечни облигации от свое име. Това е цел, към която си струва да се стреми“, каза Сорос.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.