Страните от Еврозоната мобилизират около €120 млрд. срещу икономическия спад от коронавируса
Страните от еврозоната са мобилизирали около 1% от своя БВП, равняващ се на 120 милиарда евро, в борба срещу икономическия спад от коронавируса, но продължават да не са съгласни с прилагането на съвместен фискален стимул след съвместна телеконференция, проведена в понеделник, съобщи Euractiv.
Коронавирусът COVID-19 оказва негативно влияние върху болници, предприятия и фондови пазари по безпрецедентен начин.
Очаква се пандемията и мерките за нейното овладяване да доведат до рецесия на европейската икономика тази година.
На този фон, европейските финансови министри обсъдиха икономически пакет за поддържане на здравните системи и компаниите.
Еврогрупата в приобщаващ формат обаче не успя да приеме съвместен европейски стимул, изискван от някои членове - особено Франция и Италия, за справяне с опазването от вируса.
„Съгласихме се, че е необходим незабавен, амбициозен и координиран политически отговор“, се казва в изявление след петчасовата телеконференция, проведена от финансовите министри.
По-голямата част от отговорите обаче продължават да идват от националните правителства.
Според Европейската комисия общата фискална подкрепа за икономиката, предоставена досега в Европа, представлява средно 1% от БВП. Ако се включат само държави от еврозоната, това възлиза на около 120 милиарда евро.
В допълнение, правителствата в еврозоната предлагат средства за ликвидност в размер на най-малко 10% от БВП, включително схеми за публични гаранции и разсрочени данъчни плащания.
Държавите-членки знаят, че този обем средства ще бъде недостатъчен. „Тези суми могат да бъдат много по-големи в бъдеще“, се казва в изявлението.
Освен националните решения, Европейската комисия обеща да преразпредели неизразходваните структурни фондове в размер на 37 милиарда евро за подкрепа на здравните системи, малки и средни предприятия (МСП) и най-засегнатите сектори и работници. Изпълнителната власт на ЕС също се стреми да направи допълнителни 28 милиарда евро от структурни фондове, напълно допустими за покриване на тези разходи.
Европейската инвестиционна банка, подкрепена от Комисията, ще мобилизира 8 милиарда евро заеми за МСП, подкрепени от бюджета на ЕС и планира да увеличи тази сума до 20 милиарда евро.
Министрите обаче не успяха да постигнат съгласие по предложение за увеличаване на капитала на ЕИБ с цел укрепване на силата му или включване на Европейския механизъм за стабилност, който понастоящем разполага с 410 милиарда евро. Използването на мощта на Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ) би помогнала да се изпрати ясен сигнал до инвеститорите, казаха анализаторите след дни на рекордни загуби на фондовите пазари.
„Бъдете уверени, че ще защитим еврото с всичко, което имаме.“, каза президентът на Еврогрупата Марио Сентено.
Германският финансов министър Олаф Шолц заяви, че дебатът относно участието на Единния надзорен механизъм (ЕНМ) на този етап все още е „преждевременен“.
Еврогрупата също приветства пълното използване на гъвкавостта, включена в пакта за стабилност и растеж, фискалните правила на ЕС и слабото прилагане на правилата за държавна помощ, за да се улеснят националните разходи, както обеща Комисията.
Испанската министърка на икономиката Надя Калвиньо също подкрепи използването на всички налични европейски инструменти за ограничаване на разпространението на вируса.
„Ние трябва да направим и ще направим всичко необходимо, когато е необходимо и както е необходимо“, каза тя.
Въпреки това, Калвиньо не беше склонна да се присъедини към своите френски и италиански колеги и да поиска голям европейски фискален стимул в този момент.
„Продължаваме да работим неуморно, ръка за ръка, за да се подготвим за икономическото възстановяване, след като излезем от кризата“, написа в Twitter френският финансов министър Бруно Льо Мейр след телеконференцията.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.