Съветът на ЕС дава зелена светлина за първите плащания по националните планове за възстановяване

Съветът на ЕС дава зелена светлина за първите плащания по националните планове за възстановяване

Днес министрите на икономиката и финансите от Европейския съюз дадоха зелена светлина за първите плащания по националните планове за възстановяване и устойчивост, информират от пресслужбата на Съвета на ЕС.

Одобрение получиха плановете на Австрия, Белгия, Дания, Германия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Люксембург, Португалия, Словакия и Франция. Тези 12 страни ще могат да използват средствата от ЕС за възстановяване и устойчивост за стимулиране на икономиките си и възстановяване от последиците от COVID-19.

Приемането на решения за изпълнение на Съвета за одобряване на плановете позволява на държавите членки да подпишат споразумения за отпускане на безвъзмездни средства и заеми, които ще осигурят възможност за предварително финансиране в размер до 13%.

През юни Съветът получи положителна оценка от Комисията за плановете на 12-те държави членки, придружена от предложения за решения на Съвета за тяхното одобряване. Всички 12 държави членки поискаха предварително финансиране от разпределените им средства.

Финансовото подпомагане от ЕС в размер на 672,5 млрд. евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост има за цел да стимулира европейското икономическо възстановяване чрез подкрепа на реформите и инвестиционните проекти на държавите членки. Мерките, одобрени в националните планове, са съсредоточени в шест области на политиката („стълбове“), определени в Регламента за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост. Областите включват екологичния и цифровия преход, интелигентния, устойчив и приобщаващ растеж и социалното и териториалното сближаване.

Отпускането на следващите суми по линия на Механизма ще зависи от положителна оценка на изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост, като се отчита постигането на междинните и крайните цели, заложени в индивидуалните планове.

Българският план все още не е официално внесен за одобрение в Европейската комисия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ