Технологичните компании трябва да плащат по-справедливи данъци в Европа
Технологичните гиганти трябва да започнат да плащат „справедливи данъци“ в Европа, особено като се има предвид, че те са големите печеливши от кризата с коронавируса. Това заяви пред Си Ен Би Си европейският комисар по въпросите на икономиката Паоло Джентилони по време на който икономическия форум „Амброзети“.
Изказването на еврокомисаря идва на фона на продължаващия спор между Вашингтон и Брюксел относно дигиталния данък, който страните от ЕС искат да наложат на компании като Apple, Alphabet и Amazon.
„Това е голям проблем“, каза Джентилони, визирайки разминаванията в позициите на САЩ и Европа.
„Вече не е възможно да се приема идеята, че тези гиганти, които всъщност са големите печеливши от кризата, не плащат справедливи данъци в Европа“, добави бившият италиански премиер.
През 2018 г. Европейската комисия предложи 3-процентов данък върху приходите на всички интернет компании с годишни продажби от най-малко 750 млн. евро или онлайн продажби от най-малко 50 млн. евро. От Белия дом обаче се обявиха против предложението, заявявайки, че то ще ощети предимно американски фирми.
Тогава ЕК заяви, че средната ефективна данъчна ставка на онлайн компаниите е 9,5 % спрямо 23,2 % за предприятията с традиционни стопански модели.
Пандемията от COVID-19 даде тласък на акциите на технологичните гиганти, тъй като много потребители бяха принудени да останат по къщите си и да използват онлайн услуги и приложения за пазаруване, комуникация и развлечение.
Същевременно с това правителствата на всички страни отчаяно се нуждаят от допълнително финансиране, за да могат да осъществят програмите си за стимулиране на икономиката. Въвеждането на нови данъци е един от основните начини за събиране на тази средства.
На този фон ЕС се готви да предложи нов дигитален данък през 2021 г., ако тазгодишните преговори под егидата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) завършат без резултат.
„Ако нямаме съществени резултати на световно ниво, Европейската комисия ще представи свое предложение през следващата година“, заяви Джентилони.
САЩ вече веднъж се оттеглиха от преговори с ЕС през юни, като това кара експертите да се съмняват във вероятността да бъде постигнато споразумение тази година.
Джентилони обясни, че има напредък на техническо ниво, но предстоящите през ноември президентски избори в САЩ забавят процеса.
„В момента сме в изборна година в САЩ, което влияе на напредъка. Въпреки това, ЕС ще продъли да настоява, че има нужда от глобално решение“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.