Има ли вариант ЕК да ни върне Плана за възстановяване

Има ли вариант ЕК да ни върне Плана за възстановяване

Планът на България за възстановяване и устойчивост беше внесен в Европейската комисия в петък. Сега ЕК разполага с два месеца за оценка на нашия план. Ако има нужда, този срок може да се удължи. След като Планът бъде одобрен, Съветът има един месец за разглеждане и работата може да започне. Това стана ясно на брифинг с ръководството на Представителството на ЕК в България. 

"Планът беше предаден и получен в петък. Става дума за хиляди страници и стотици файлове, и от двете страни имаме желание да работим възможно най-бързо, за да сме от полза на българските граждани", каза Цветан Кюланов, ръководител на Представителството на ЕК в България.

По думите му, ЕК приоритизира качеството пред скоростта. Това означава, че Планът ни трябва да е максимално добър, за да бъде одобрен. ЕК има два месеца за оценка, като ако има нужда, този срок може да се удължи. ЕК прави своята оценка по 11 компонента, като всеки от тях получава оценка А, B или C. При последната оценка, план не може да бъде одобрен. След като Планът бъде одобрен, Съветът има един месец за разглеждане и работата може да започне, допълни Кюланов.

Причините един план да не бъде одобрен, са ако:

  • държавата получи оценка C на един от 11-те компонента
  • държавата не получи оценка A по 4 задължителни компонента
  • по останалите компоненти да има повече оценки A, отколкото B

Важни детайли към Плана са т. нар. "ключови цели и ключови етапи", които задават конкретно как една държава ще изпълни проектите и инвестициите, зададени по Плана. В процеса на оценка, властите имат възможност да нанасят корекции, ако някоя от оценките не е A и обсъждаме възможности как може да се подобри тази оценка. Срокът за изпълнение на плановете е до края на 2026 г.

Относно авансовите плащания по Плана стана ясно, че това е техническа стъпка и се прави, ако Съветът е одобрил Плана до 31 декември 2021 г. Първото плащане ще бъде, когато се изпълнят първите ключови етапи и цели. "Има възможност при частично изпълнение, да се направи частично плащане. След това държавата членка има период от време, за да изпълни останалите изисквания, за да се направи плащането", поясни ръководителят на Представителството на ЕК в България. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ