Книгите в ЕС поскъпват по-бавно от потребителските стоки

Книгите в ЕС поскъпват по-бавно от потребителските стоки

Книгите в ЕС поскъпват по-бавно от потребителските стоки

Четенето на книга ни дава достъп до нови светове, в които можем да развихрим въображението си. Пандемията от COVID-19 предизвика редица промени в социалния ни живот, като една от най-съществените е увеличеното време, което прекарваме у дома. Защо да не се възползваме максимално от ситуацията, като прочетем нова книга?

Като още един фактор в полза на четенето на книги може да се отбележи факта, че техните цени в ЕС нарастват с по-бавно темпо от общите потребителски цени, измерени чрез месечния Хармонизиран индекс на потребителските цени (ХИПЦ), сочат данни на Евростат.

В периода от юни 2011 г. до юни 2021 г. книгите са поскъпнали с 12% в сравнение със 14% ръст при общите цени на потребителски стоки.

[[{"fid":"378340","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2481,"width":3509,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Данни на Евростат включват и разбивка по жанрове, като те показват, че между декември 2016 г. и юни 2021 г. цените на тегленето на електронни книги (и съпътстващите услуги) са се увеличили с 12%. Художествените книги са поскъпнали с 6%, а учебните помагала са поевтинели с близо 2%. За този петгодишен период цената на книгите като цяло е нараснала с 4%.

През 2020 година износът на печатни книги за страни извън ЕС възлиза на 1,7 млрд. евро, а съответния внос - на близо 1,5 млрд. евро.

През последното десетилетие износът и вносът на книги в посока извън ЕС е останал сравнително стабилен.

Лидер в ЕС по експорт на книги е Германия. Страната е изнесла книги за 535 млн. евро и е внесла за 284 млн. евро. Следват Франция, която е изнесла книги за 291 млн. евро и е внесла такива за 220 млн. евро, и Испания, която е изнесла книги за 183 млн. евро и е внесла за 147 млн. евро.

През 2020-а в ЕС са продадени печатни книги на стойност 4,6 млрд. евро. Това е спад от 35% в сравнение с 2008 г., когато са продадени книги за 7 млрд. евро. Понижение е регистрирано и спрямо 2019 г., когато са продадени книги за 5,4 млрд. евро.

[[{"fid":"378341","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2482,"width":3509,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ