Забраняват глифозата в ЕС от 2020 г.
Комисията на Европейския парламент по околна среда гласува днес резолюция, с която се иска от Европейската комисия да оттегли предложението си за подновяване на лиценза на глифозата - силно разпространено активно вещество в хербицидите, предаде Франс прес.
Членовете на комисията на Европейския парламент по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните призоваха също така за постепенен отказ от веществото през следващите три години.
Сегашният лиценз изтича на 15 декември 2017 г. и Европейската комисията предложи подновяване за следващите десет години.
Резолюцията, приета с голямо мнозинство, трябва да бъде гласувана от Европарламента във вторник в Страсбург, в навечерието на вота на експертния комитет, обединяващ представители на държавите от ЕС, целящ да се продължи с още 10 години разрешителното за употреба на спорния хербицид.
Резолюцията на ЕП не е юридически задължаваща, но цели да окаже натиск върху Европейската комисия и страните членки, участващи в комитета.
Глифозатът е сред най-използваните в света активни вещества в хербицидите и действа като пречи на растежа на плевелите. Той е съставка на хербицида Раундъп (Roundup) на Монсанто (Monsanto). Ползва се широко в селското стопанство, но също при растенията в домашни и градски условия.
През 2015 година Световната здравна организация (СЗО) постави веществото сред "възможно канцерогенните". Европейската агенция за безопасност на храните не е идентифицирала опасност хербицидът да предизвиква рак.
В проучване от март Европейска агенция по химикали (ECHA) посочи, че глифозатът не трябва да бъде класифициран като вещество, предизвикващо рак.
Евродепутатите настояват също така ЕК да вземе необходимите мерки, за премахването на глифозата от територията на Евросъюза най-късно до 15 декември 2020 година и да предложи адекватни преходни мерки в селскостопанския сектор, тъй като глифозатът остава най-употребяваният в света хербицид заради ниската си цена и ефективността си.
Освен това евродепутатите биха желали ЕК да отпусне на двете европейски агенции за храните и химикалите необходимите ресурси, за да могат да поръчат независими изследвания, както и да преразгледа начина им на функциониране, като забрани за оценките им да се използват непубликувани проучвания или изследвания, поръчани от фитосанитарния сектор.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.