Жените в Европа реално работят два месеца без пари

Жените в Европа реално работят два месеца без пари

Заради получаваните от мъжете по-високи заплати, реално жените в Европейския съюз работят без пари в продължение на два месеца през годината. Денят на равното плащане, отбелязващ момента, в който жените символично престават да получават заплащане за своя труд до края на работната година за разлика от своите колеги мъже, тази година е на 3 ноември, съобщиха от Европейската комисия.

По повод този ден първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс, комисар Мариан Тейсен и комисар Вера Йоурова заявиха: "Жените и мъжете са равни. Това е една от фундаменталните ценности на ЕС. Но всъщност жените все още работят безплатно в продължение на два месеца всяка година в сравнение със своите колеги мъже. Повече не можем да толерираме това положение".

От Брюксел декларираха, че ще продължат действията по преодоляване на различията в Европа между заплатите на мъжете и жените, които печелят средно със 16.2 % по-малко от представителите на силния пол.

Еврокомисията припомня, че вече е представила редица предложения за справяне с този проблем на работното място и у дома, които трябва да бъдат доразвити от Европейския парламент и от държавите членки. Например могат да се подобрят правата на работещите родители и лицата, полагащи грижи за член на семейството, да вземат допълнителен отпуск.

Вече е отправено предложение от Комисията за равновесие между професионалния и личния живот, включващо правото на всички бащи да ползват отпуск от поне 10 дни в периода около раждането на детето им. Платеният родителски отпуск също ще стане непрехвърляемо равно право за жените и мъжете, което ще е силен стимул за татковците да използват тази възможност, вместо да се очаква от жените да прекъсват кариерата си за дълъг период от време, а мъжете да се връщат бързо на работа, предвиждат идеите. В крайна сметка това ще доведе до повишаване на участието на жените на пазара на труда, аргументират се от ЕК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ