5 нови тренда след аферата GameStop

5 нови тренда след аферата GameStop

Вихрушката от последните дни на Уолстрийт е увеличила общият обем на сделките 23 пъти над средното за 2020 г., а пазарът на опции - 10 пъти, отново над средното за 2020 г. Но по-важното е да видим голямата картина на трендовете, които се случват междувременно, пишат в анализ за Yahoo Finance Анди Сюър и Макс Зан.

  1. Маниите

На 8 ноември 1940 г. Джеси Ливърмор, бивше протеже на инвестиционния банкер Дж. П. Морган, създател на „шорт“ позициите и пазарните манипулации, за определен период един от най-богатите хора на планетата, но напълно фалирал към онзи момент, влиза в хотел в Манхатън и се застрелва. Луди трейдъри е имало и ще има винаги, независимо дали е 1929 г., 2000 г. или 2008 г., винаги ще има хора, които ще печелят от всеобщите кризи и несгоди.

„Хората от WallStreetBets не инвестират, те използват фондовия пазар като казино. Те не следят как се представят компаниите зад акциите, които купуват. Те публикуват смешни клипчета“, това обясни създателят на форума Джейми Рогозински.

Има ли системен риск в тази дейност? На своя пик пазарната капитализация на GameStop беше 28 млрд. долара, което е само 1% от стойността на Apple например. Това е добре. Но колко още ще виждаме такива движения?

“Волатилността ще се запази още известно време, но в крайна сметка всички мании накрая изчезват. Всичко ще се върне към фундаменталните показатели на компаниите. Очевидно накрая ще има много повече хора, които ще загубят, отколкото хора, които ще спечелят от този процес“, прогнозира Джерами Сигел, професор по финанси от Wharton School.

„Лудницата няма да е постоянна. Но това, което ще има все по-голямо значение, ще е демократизацията на финансите и достъпа на обикновените хора до фондовата търговия, тя само ще се увеличава занапред“, коментира Джейми Катъруд, мениджър на портфолио в OShaughness Asset Management.  

  1. Смяна на караула

Януари е кръстен на гръцкия бог Янус, повелител на преходите и промените. Всяка сряда от този месец сякаш преминавахме през нов преход – метеж, импийчмънт, инагурация и накрая пълна лудост.

Подценяваме колко важна за Уол Стрийт е смяната на американските президенти и отделните пазари, които ще бъдат подкрепяни по време на новия мандат.

„Доналд Тръмп през цялото време на управлението си говореше основно за фондовата борса. Джо Байдън е много далеч от темата“, казва икономистът Дейвид Розенберг. Въпреки това обаче Байдън също обеща, че ще налее милиарди ликвидност в системата.

  1. Популизъм

„Инвеститорите – любители се възприемаше, че винаги грешат. Това вече не е актуално. Сега 50 млн. такива инвеститори могат да действат като един и това наистина има значение“, казва Тайгър Уилямс, трейдър от Уол стрийт.

Ако не друго, то миналата седмица показа, че популизмът и политиката вече са на Уол стрийт. Хората от WallStreetBets са същите, които подкрепяха в социалните мрежи Тръмп и Бърни Сандърс. На тях вече им е писнало от системата, тъй като вярват, че тя е насочена срещу тях. Докато хедж фондовете правеха двуцифрени ръстове, обикновените частни инвеститори оставаха без основна работа. Както казват „2020 г. беше лоша за хората, но чудесна за финансите“. И ето че е време за отплата. „Има много гняв срещу финансовата индустрия, насъбран през последните 13 години“, коментира Луис Росман, потребител на WallStreetBets пред Yahoo Finance.

  1. Запълване на празнотата от новини след Тръмп

„След като Тръмп си тръгна хората в медиите имат нужда от нова гореща тема“, смята трейдърът Тайгър Уилямс. Да, много е удобно да виним за всичко медиите. Макар че точно този път може би той има право. Истина е, че след изчезването на Тръмп тази история чудесно запълва освободилата се ниша. Не че медиите са създали феномена на частния инвеститор и хаоса, който той забърка на Уол стрийт. Този път основен фактор се оказа не Facebook, Twitter или друга от основните социални медии – а Reddit. Разбира се щурмът на Капитолията по никакъв начин не е еквивалентен на това да правиш пари на гърба на хедж фондовете. Но не можем да не забележим, че общият противник са американските елити.

В туитър Александра Окасио Кортез, депутат от Демократическата партия, критикува Robinhood за ограничения достъп до акциите, Тед Круз от опозиционната Консервативна партия неочаквано я подкрепи. По-късно тя, заедно със съоснователя на Reddit Алексис Оханиан обсъдиха събитията в гейминг платформата Twitch и тя каза, че „обикновените хора най-накрая имат възможност проактивно да се организират и да си го върнат на онези, които традиционно печелят най-много от фондовата търговия“. Политиците веднага усещат кои теми на разговор могат да им спечелят обществена подкрепа, дори и тези политици да не се казват Доналд Тръмп.

  1. Регулаторно разследване

Но къде е държавната власт? И какво трябва да стори? Пресаташето на Белия дом Джен Псаки коментира: „Нашият икономически екип наблюдава ситуацията.“ А сенатор Елизабет Уорън добави: „Имаме нужда регулаторът да изготви ясни правила за пазарните манипулации, както и да има смелостта да ги прилага след това.“ Не е ясно какво има предвид тя - дали тя, че частните инвеститори доведоха до неправомерно надуване на цените на акциите или че приложенията за търговия с акции лишиха потребителите си от достъп до пазарите и по този начин поискаха да ги манипулират?

Комисията по борсите обяви, че следи случая, както и прокурорът на Ню Йорк, ръководителят на парламентарната комисия по финанси Максин Уотърс, а в различни съдилища има вече заведени 17 дела срещу Robinhood. Но е много трудно да се докаже кой и как е повел пазарната манипулация в Reddit. И все пак законите, уреждащи търговията на Уол стрийт са от 1934 г. и може би имат нужда от освежаване. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ