Ако еврото продължи да бъде скъпо...

Ако еврото продължи да бъде скъпо...

Дълготрайното повишаване на номиналния ефективен валутен курс на еврото може да навреди на икономическото възстановяване на Еврозоната и да затрудни задачата на Европейската централна банка да вдигане инфлацията. Това се посочва в документ на Европейската комисия, цитиран от Ройтерс.

Документът, видян от агенцията, е бил подготвен на 16 септември от комисията за обсъжданията на финансовите министри на Еврозоната в понеделник. ЕК посочва, че еврото е поскъпнало с около 7,5 процента в номинално ефективно изражение между февруари и август 2020 година.

Допълнително съществено поскъпване на еврото ще носи значителен риск за растежа на валутния съюз и инфлацията в контекста на крехкото възстановяване. В зависимост от причините за поскъпването, дълготрайно повишение с 5% на номиналния ефективен валутен курс може да се свърже с намаляване на растежа на брутния вътрешен продукт с минус 1,1 процента до минус 0,9 процента след една година и намаляване на инфлацията с минус 0,8 на сто до 0,5 процента се посочва в документа.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?