Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнесът ще спести над 1,1 млн. лв. след промени в данъчния кодекс
Над 1,1 млн. лв. ще спести бизнесът годишно от една от предлаганите промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които са публикувани от Министерство на финансите за обществено обсъждане. Става въпрос за предложението юридическите лица, които не са осъществявали дейност и са освободени от подаване на годишен отчет за дейността (статистическия отчет), да не са длъжни да подават годишна данъчна декларация по Закона за корпоративното подоходно облагане и да обявяват годишни финансови отчети в търговския регистър.
Според анализ на НАП тази мярка ще спести разходи за преводи, транспорт, заплати на служители наблизо 200 000 фирми, които сега изпращат в НАП своите декларации и обявяват в търговския регистър финансовите си отчети без да имат дейност.
Проектът на ДОПК предвижда и други облекчения за гражданите и представителите на фирмите. Така например нововъзникващите дружества ще могат да заявяват доброволна регистрация по ЗДДС, едновременно с регистрирането си в Агенцията по вписванията. Регистрацията ще се осъществява по облекчена процедура, а фирмите ще си спестят посещението и в две институции.
С проекта на ДОПК се предлага също да отпадне и задължението при регистрация по Закона за данък върху добавената стойност фирмите да представятопис за наличните активи. Предвижда се също така НАП да може да предоставя информация за наличие или липса на задължения на други компетентни органи по служебен път.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Бивша победителка в конкурс за красота е номинирана за поста председател на унгарския парламент
Свят |Япония предупреждава за повишен риск от мегаземетресение след силния трус
Свят |ЕС ще засили мерките за справяне с риска от недостиг на реактивно гориво
ЕС |След масовите съкращния: ФБР облекчава наемането на агенти, за да се справи с недостига на персонал
Свят |Акциите на Marvell се повишават след съобщения за разговори с Google относно AI чипове
Компании |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |При 100% обработени протоколи: Пет партии в парламента, Прогресивна България печели, ГЕРБ - втори, ПП-ДБ - трети
България |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.