Български компании участват в проекти за над 500 млн. евро в Индия

Български компании участват в проекти за над 500 млн. евро в Индия

Български компании участват в изпълнението на проекти за над 500 млн. евро в Индия. Заместник-министърът на икономиката Александър Манолев се срещна днес с представители на компанията "Ексайтъл" (Excitel Broadband) - българско предприятие, което е най-бързо развиващият се доставчик на интернет в Ню Делхи и Хайдерабад.

Компанията работи с почти всички водещи доставчици на интернет в Индия (в 150 индийски града). През 2016 г. тя е получила лиценз за директен доставчик на интернет в двата индийски града (Делхи и Хайдерабад). Само в тях, общият брой на интернет потребителите достига 190 000, а за компанията вече работят около 500 души в Индия, стана ясно по време на срещата.

По думите на Манолев примерът на компанията може да е основа за задълбочаване на партньорството с Индия в сферата на информационните и комуникационните технологии, в това число и с разкриването на повече смесени компании. Той се е ангажирал и че българската страна ще продължи да подкрепя родните компании, които оперират на индийския пазар и се е запознал с проблемите и трудностите, които срещат на място.

Манолев е информирал, че в следващите дни му предстои и среща на високо ниво в индийското Министерство на електрониката и информационните технологии.

Примерът на "Ексайтъл" не е изолиран - редица други български компании също оперират успешно на индийския пазар, отбелязват от министерството. През юли 2016 г. българската компания "Грийнзоун България" беше сертифицирана по програмата "Make in India" за реализация на мащабен инвестиционен проект за изграждането на виртуална канализационна мрежа в страната, включваща изграждане, инсталиране и поддръжка на био-тоалетни в Индия.

През 2017 г. компанията "Грийнзоун България" ЕООД стартира и друг мащабен инвестиционен проект в Индия за изграждането на голям фотоволтаичен парк, с капацитет 500 MW, близо до гр. Патна в индийския щат Бихар. Към момента се планира българско участие за 5 млн. долара в проекта, а прогнозите са общата му стойност да достигне около 500 млн. евро.

През ноември 2014 г. бе пуснат в експлоатация нов български завод за опаковане на течен битум край Мумбай на стойност 2,2 млн. евро, изграден от българо-индийския холдинг "Прайм Стар Петролиум енд Инфрастръкчър Лимитед". Това е и най-голямото съоръжение за опаковане на битум в Азия.

Българската компания "Хюве Фарма" откри джойнт-венчър завод в Индия за производство на ветеринарни фармацевтични продукти (край град Пуне).

Също така български ИТ специалисти са разработили иновативни приложения за мобилна безопасност (iSOSu App и Imarecon), които могат да изпращат незабавни спешни SOS сигнали и да анализират изображения и видеозаписи за разпознаване и проследяване в реално време. Двете заявки успешно обслужват отделни клиенти и полицейски управления в Индия, се посочва в съобщението.

Заместник-министър Манолев е на посещение в Индия за участие в Осемнадесетата сесия на българо-индийската междуправителствена Смесена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. В програмата му са включени срещи в министерствата на търговията и на информационните технологии, с ръководството на най-голямата бизнес организация в Индия, с потенциални инвеститори и др.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ