Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|DAX се разширява с още 10 компании
Референтният индекс на германската фондова борса DAX се разширява на 20 септември и вече ще се състои не от 30, а от 40 компании. В сряда ще бъде обявено кои компании влизат в новия разширен подбор. Решението е взето преди година след счетоводния скандал с Wirecard, който разклати доверието на инвеститорите в индекса, предава cincodias.elpais.com.
33 години след създаването си, водещият германски бенчмарк претърпява първия си основен ремонт. Индексът DAX ще остане относително цикличен след реформата, но ще има малко по-голяма експозиция на защитни и нарастващи акции.
Изборът на участващи в индекса вече няма да се влияе единствено от обема на търговията, а преди всичко от пазарната капитализация. Ще има и минимални изисквания за обем на търговията, за да се осигури определена степен на ликвидност.
По-рано през годината бяха въведени и други промени, като например необходимостта членовете на DAX да публикуват своите финансови отчети на тримесечие, както и изискването бъдещите кандидати за DAX да показват положителни Ebitda резултати в последните си два финансови отчета.
Анализ на най-обещаващите кандидати, които ще бъдат добавени към индекса, показва, че мнозинството са от защитени сектори като здравеопазването, интернет и свързаните с потребителите акции на растежа.
Сред най-силните кандидати е европейският производител на самолети Airbus, който има пазарна капитализация от над 90 000 евро. Също така в много добра кондиция е Siemens Healtineers - компания, която имаше отлични резултати през последните години и която е специализирана в диагностиката и медицинските технологии. Настоящата му пазарна стойност надвишава 67 млрд. евро.
Групата Sartorius, международен доставчик на фармацевтично и лабораторно оборудване, също е в добра позиция за DAX 40, с капитализация от 46 милиарда евро.
Друга историческа германска компания, която ще получи достъп до селекцията, е производителят на маратонки и спортни облекла Puma.
Индексните експерти от Stifel Europe, LBBW, JPMorgan и Societe Generale също очакват с нетърпение включването на онлайн модния търговец на дребно Zalando, производителя на аромати Symrise, холдинговата компания Porsche SE (която контролира 52% от правата на глас на групата Volkswagen), доставчика на кутии за пресни храни Hellofresh и дистрибутора на химикали Brenntag.
За десетата позиция в индекса има няколко кандидати, като производителя на оптично оборудване Carl Zeiss или презастрахователя Hannover Re.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Времето: Слънчево и топло по морето, над планините ще правали
България |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |Rolls-Royce сключи сделка за изграждане на малки ядрени реактори в Швеция
Компании |Президентът на FIFA посети съблекалнята на Иран и подкрепи играчите
Спорт |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Компании |Цитат на деня
Цитат на деня |Rolls-Royce сключи сделка за изграждане на малки ядрени реактори в Швеция
Компании |"Уникредит Булбанк" и Банка ДСК държат най-много от парите на държавните институции
България | Advertorial |Президентът на FIFA посети съблекалнята на Иран и подкрепи играчите
Спорт |Русия пуска свой колайдер
Свят | Advertorial |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.