ЕЦБ готова да започне бавно да затяга кранчето на лесните пари

ЕЦБ готова да започне бавно да затяга кранчето на лесните пари

Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще обяви днес намерение да намали внушителната си подкрепа за икономиката в еврозоната, която помогна на страните, въвели единната валута, да избегнат кризата. ЕЦБ обаче няма да действа прибързано, информира Франс прес.

Емисионната институция не иска да предизвика електрошок, а по-скоро да успокои инвеститорите, като обяви, че ще продължи още дълго време силната си намеса на пазарите, коментира икономист от френската банка Натиксис (Natixis).

За лихвите, които са на историческите си минимуми вече повече от година, не се очакват никакви решения.

Промени обаче ще има при изкупуванията на дългови книжа, друг начин да се влияе на икономиката. Пазителката на еврото купува от март 2015 година държавни и частни облигации на пазара като досега сумата е над 2 трилиона евро.

Тази програма, наречена количествено облекчаване, бе замислена с цел да се влеят свежи пари в икономиката и да се подкрепи растежът, прогонвайки призрака на дефлацията, припомня АФП.

Залогът се оправда, със задоволство констатира ЕЦБ, но все още не изцяло, според банката. Условията за кредитиране са гъвкави както никога досега, облагодетелствайки потреблението и инвестициите, превърнали се в стожери на възобновения растеж.

В еврозоната той достигна 2,4 на сто на годишна основа през първата половина на година и превиши очакванията на анализаторите.

Въпреки всичко стабилността на цените все още не е факт, най-вече защото разходите за труд не се увеличават с исканата скорост. Причината, според експерти, е ниското качество на създаваните работни места през периода на съживяването.

На предишното си заседание през септември ЕЦБ, чиято първостепенна задача е да бди за инфлацията, дори понижи прогнозите си за темпа на поскъпване на потребителските стоки до 1,2 на сто през 2018 година и до 1,5 на сто през 2019 година. Тези цифри са далеч от целта на франкфуртската финансова институция за инфлация близо 2 на сто.

Курсът на еврото също играе важна роля. Единната европейска валута струва близо 1,17 долара към момента и е сочена като фактор за нестабилност и спирачка пред ускоряването на темпа на инфлация, след като през септември еврото премина и символичния праг от 1,20 долара.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 16 юли. Имен ден празнуват Юлия, Юлиян, Юли
Politico: Франция отказва участие в инициативата за покупка на оръжия за Украйна, дългът ѝ нараствал с 5000 евро в секунда
Вече има първи глобен шофьор през тол системата, която е свързана с МВР
Футболен клуб Барселона ще получи 44 милиона евро от държава, която е сред петте най-бедни в света
Кметът на Истанбул е изправен пред съдебен процес, който може да сложи край на политическата му кариера
Възстановява се движението по столичната улица „Опълченска“ след ремонта
Финландия забранява сделки с недвижими имоти за руснаци и беларуси
Вашият коментар: Доходите или цените в България растат по-бързо?