Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕЦБ може да разшири пандемичната си програма с още 500 млрд. евро
Нарастващият брой на заразените с коронавирус и връщането на строгите ограничителни мерки ще накарат Европейската централна банка да увеличи размера на т.нар „Пандемична програма за извънредни покупки" (PEPP), прогнозират икономисти, анкетирани от Блумбърг.
Експертите очакват ЕЦБ към схемата за покупка на облигации в размер на 1,35 млрд. евро да бъдат добавени от 500 млрд. евро, като това може да се случи през месец декември. Прогнозата е Управителният съвет на ЕЦБ да остави политиката си без промяна на следващото си заседание, макар че някои анализатори очакват президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард да даде сигнал, че предстои още подкрепа.
На фона на новите мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса, включително и вечерните часове в редица европейски градове, възстановяването на Еврозоната се забавя, повишавайки вероятността от двойна рецесия. Лагард зяави, че нарастването на инфекциите е дошло по-рано от очакваното и представлява голям риск за икономическите перспективи.
Въпреки това ЕЦБ не е под натиск да взема прибързани решения. До момента по-малко от половината от парите, насочени към PEPP, са били изразходвани, докато ревизираните икономически прогнози няма да бъдат публикувани преди декември. Те ще включват първите прогнози за 2023 г., което може да помогне за точното определяне на необходимите икономически стимули.
„ЕЦБ ще потвърди, че е готова допълнително да разхлаби политиката си, но засега не е нужно да се предприемат действия“, коментира Кристина Тъдман, икономист от DekaBank в Франкфурт.
Повечето участници в анкетата на Блумбърг също така прогнозират, че ЕЦБ ще удължи срока на PEPP с още шест месеца – до края на 2021 г. Само една четвърт от респондентите смятат, че централната банка ще разшири по-старата си и програма за количествени облекчения (QE).
Паричните инжекции на ЕЦБ целят поддържане на ниски лихви за компаниите, домакинствата и правителствата, които повишиха значително разходите си, за да подкрепят икономиката.
Най-голямото притеснение на ЕЦБ остава нивото на инфлация, след като през август годишната инфлация в Еврозоната излезе изненадващо на отрицателна територия за пръв път от май 2016 година. Икономистите очакват инфлацията в региона на единната валута да достигне ниво от 1,5% през 2023 г., което е значително по-ниско от целевото равнище от „малко под 2%“. Целевата инфлация, която не е променяна от 2003 г. насам, обаче обект на анализ от централните банкери.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.