Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕБВР повиши прогнозата си за ръста на БВП на Полша за 2025 г.
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ревизира прогнозата си за 2025 г. за растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) на Полша от 3,5%, предаде полската новинарска агенция ПАП, цитирана от БТА. Предишната прогноза, от май 2025 г., беше за ръст от 3,3%.
Според банката корекцията с 0,2% отразява увеличените публични инвестиции, най-вече в областта на енергийния преход, транспорта и обществените поръчки, свързани с отбраната, както и облекчаване на инфлацията и по-високите доходи.
В същото време ЕБВР отбеляза в доклад, че частните инвестиции остават нестабилни, тъй като фирмите забавят проекти на фона на проблемите с глобалната търговия и повишените разходи по заеми.
Банката също така заяви, че Полша е била косвено засегната от тарифите, наложени от САЩ на Европейския съюз, и че те са довели до по-слабо търсене от съседна Германия, най-големият експортен партньор на Полша.
Според ЕБВР полската икономика ще нарасне с 3,4% през 2026 г. Полското Министерство на финансите очаква увеличение с 3,5% през следващата година.
„ЕБВР е сред водещите институционални инвеститори в Полша. От началото на дейността си в страната през 1991 г. банката е инвестирала над 16 милиарда евро в 577 проекта в цялата страна“, съобщи банката на уебсайта си.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Мениджърът на „Саутхемптън“ е обвинен в шпионаж в полза на съперниците
Спорт |Футболната федерация на Испания удължава договора с националния си селекционер при подобрени условия
Спорт |Агент за вербуване на модели за скандалният финансист Епстийн е намерен мъртъв
Свят |Изграждат велоалея от кв. „Горубляне“ до Панчаревското езеро
Общество |Най-честите грешки при монтаж на детско столче за кола
Общество |Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
Свят |Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
Свят |На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
На днешната дата |Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
България |Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
България |Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание
Свят |Как да ръководим ефективно в един свят, в който времето никога не стига?
Лидерство |Парламентът реши: Пламен Тончев поема поста председател на ДАНС
Политика |Фейсбук се срина за 40 минути
ОбществоLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесКитай проведе тестово изстрелване на многократно използваема суперкосмическа ракета
СвятСАЩ разследват твърдения за ирански дронове в Куба, Тръмп предупреди: „Ще се справим с това"
Свят25 безполезни, но много любопитни факти
МаркетингADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.