Експериментът с биткойн на Ел Салвадор носи сериозни загуби

Експериментът с биткойн на Ел Салвадор носи сериозни загуби

Експериментът с биткойн на Ел Салвадор носи сериозни загуби

Фокусът на президента Наиб Букеле върху биткойн става все по-обременителен за нуждаещата се от пари държава Ел Салвадор, но това не го отказва от инвестициите в криптовалутата, пише Блумбърг.

Букеле е купил общо 2301 биткойна от името на правителството, след като през септември миналата година критповалутата бе приета за законно платежно средство в страната. Това включва 500 нови монети, купени вчера, след като цената на биткойна падна под 31 хил. долара. По последни данни тези токени струват 74 млн. долара, което е с 28% по-малко в сравнение с платените от Букеле 103 млн. долара, сочат изчисления на Блумбърг.

Държавният глава на Ел Салвадор е известен като голям привърженик на крипто активите. 40-годишният Букеле потвърди, че ще продължи с плановете си за емитиране на блокчейн облигации за 1 млрд. долара, с които да финансира изграждането на „Биткойн град“

Градът ще се намира в източната област Ла Унион и ще разчита на геотермална енергия от близък вулкан и ще бъде освободен от данъци с изключение на данък добавена стойност (ДДС).

Правителството на Ел Салвадор не публикува данни за биткойн притежанията на страната и за дейността на фонда от 150 млн. долара, който има за цел да помогне за приемането на дигитална валута. Централната банка на страната обяви информацията за преводите през правителствения дигитален портфейл, познат като Chivo, който се използва за трансакции с биткойн, за държавна тайна.

Доларовите облигации на централноамериканската страна са се сринали с 24% от началото на годината и са сред най-лошо представящите се в индекса на JPMorgan за облигации на развиващи се пазари. Причината за това са опасенията относно способността на правителството да покрие задължения по книжа за 800 млн. долара с падеж през януари. Миналата седмица Moody’s намали кредитния рейтинг на страната до Caa3 заради нарастващия риск от дефолт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ