Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ердоган: Турция няма да укротява инфалцията с повишение на лихвите
Турция е изоставила повишаването на лихвите като инструмент за контрол на инфлацията, заяви в петък президентът Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от Блумбърг.
По-думите му на мерките за защита на спестяванията на турците, които бяха въведени тази седмица, им е трябвал само един ден, за да стабилизират лирата.
Коментарът на Ердоган дойде преди среща на закрити врати в Истанбул с икономисти и учени, които да представят своите предложения за икономическото развитие на страната. На срещата присъстваха още министърът на финансите и хазната на Турция Нуреддин Небати, управителят на централната банка Сахап Кавчиоглу и ръководителят на банковия регулатор на страната.
„Загърбихме класическото разбиране за икономиката, според което инфлацията се държи под контрол с високи лихвени проценти“, каза Ердоган.
Правителството сега се фокусира върху разширяване на икономиката чрез инвестиции, заетост, производство, износ и излишък по текущата сметка, добави турският президент.
Под натиска на Ердоган миналата седмица централната банка понижи основния лихвен процент със 100 базисни пункта до 14 процента. Така от септември насам банката намали основния си лихвен процент с 500 базисни пункта. Този ход доведе до рязко поевтиняване на турската лира.
В началото на седмицата обаче властите в страната въведоха редица мерки в подкрепа на валутата. След заседание на турското правителство Ердоган заяви, че в бъдеще депозитите на хората ще бъдат защитени от загуби, причинени от колебанията на обменния курс. Ако загубите се окажат по-големи от лихвата, обещана от банките по съответните депозити, те ще бъдат компенсирани. Това стабилизира турската валута, но тя продължава да е надолу спрямо долара за годината.
Към 10:55 часа българско време един щатски долар се разменя за 10,6386 лири.
„Видяхме, че валутният балон изчезна за един ден с пакета от мерки“, каза Ердоган в петък. „Ще станем свидетели на различен икономически климат през лятото, след като финансовата стабилност бъде осигурена“, добави той.
Президентът отдавна поддържа неортодоксалната позиция, че по-високите разходи за заеми подхранват инфлацията, принуждавайки производителите да прехвърлят разходите на потребителите. Той заложи всичките си чипове на тази теория, след като забавянето на икономиката по време на пандемията започна да намалява подкрепата за неговата управляваща партия преди изборите през 2023 г.
Въпреки печалбите от тази седмица лирата все още е с около 26% по-слаба от 23 септември, когато централната банка започна да намалява лихвените проценти. Тя продължава да е и най-зле представящата се валута сред тези на развиващите се пазари, като от началото на годината тя е загубила около 36% от стойността си спрямо долара.
Инфлацията в Турция се ускори до над 21% през ноември, като много от по-бедните турци, които формират базата за подкрепа на Ердоган, бяха най-тежко засегнати от бързо растящите цени.
Коментари
Няма въведени кометари.