Променя ли COVID-19 потребителските навици при плащане?

Променя ли COVID-19 потребителските навици при плащане?

Използването на реалните пари все повече намалява, измествано от електронните плащания. Въпросът е колко бързо тази тенденция напредва и какви фактори подкопават използването на банкноти и монети като начин на плащане, пише испанското икономическо и финансово издание eleconomista.es

Последното проучване на навиците за плащане в Еврозоната разкрива, че малък процент от потребителите не планират да използват пари в брой отново, както са го правили в миналото. Изследването е проведено в по-голямата си част през 2019 г., но някои малки модификации са включени в промените, причинени от Сovid-19, добавяйки проучвания, проведени през юли тази година.

Миналата година потребителите в Еврозоната са използвали пари в брой за 73% (79% при предишното проучване през 2016 г., бел. ред.) от операциите на дребно на местата за продажба. За първи път размерът на операциите, извършени с други платежни средства, надвишава тези, извършени в брой.

В Испания, например, използването на пари в брой като платежно средство достига 83% (при 87% през 2016 г.) от операциите, а картовите плащания достигат 15%. На противоположния полюс са Финландия и Холандия, където само 35% и 34% от плащанията са съответно в брой, като дебитните карти са основният инструмент за плащане по брой транзакции.

Според Европейската централна банка испанците (62% от анкетираните) и португалците (70%) са европейците, които са най-загрижени за възможното предаване на вируса чрез банкноти и монети. Притеснението е по-малко в северните страни, отколкото в южните, докато в Балтийските страни само 15% от населението се страхува да не бъде заразено от използването на пари в брой. 

Има големи разлики на ниво държава: в Ирландия, Белгия и Испания повече от половината от анкетираните казват, че плащат по-малко в брой от началото на пандемията, докато в Естония, Латвия и Малта по-малко от 25% казват същото. На ниво Еврозона данните, събрани по време на пандемията от ЕЦБ, разкриват какви са тенденциите за плащания: паричните средства са били използвани за 38% от транзакциите в супермаркетите, 57% от транзакциите в малките магазини и 63% от транзакциите в ресторанти, барове и кафенета. Тези проценти са доста под 73% от плащанията в брой, извършени през 2019 г.

Covid е заплаха за парите в брой

40% от всички респонденти са признали, че сега използват по-често безконтактни разплащателни карти, докато 40% са заявили, че използват много по-рядко пари в брой. Почти 90% от всички тези хора, които сега използват по-малко пари в брой, ще продължат да го правят, когато коронавирусната криза приключи. От всички тях 46% казват, че са абсолютно сигурни, че ще продължат да използват по-малко пари, а 13% казват, че ще използват пари в брой както преди. Почти 20% от анкетираните смятат, че няма да използват пари със същата интензивност, както в миналото.

"Резултатите предполагат, че пандемията е ускорила спада в използването на парични средства във всички страни от Еврозоната. Мащабът на ефектите варира в различните държави и вероятно ще зависи от тежестта на пандемията, съществуващата платежна инфраструктура, правителствени политики и препоръки, лесен достъп до пари в брой и приемане на пари в брой, както и предпочитания и навици", казват от ЕЦБ.

Електронните плащания стават все по-лесни

Интересното е, че най-често споменаваната причина за тази промяна във възприятието е, че електронните плащания са улеснени по време на пандемията, например, тя увеличава прага, над който безконтактният картодържател трябва да въведе своя личен идентификационен номер (PIN) за разрешаване на плащането в ПОС терминала.

ЕЦБ признава, че намаляването на използването на пари в брой поражда въпроси относно тяхната наличност и приемането й като средство за плащане. Въпреки че проучването не говори за цифровото евро, гласовете в ЕЦБ и европейските институции, призоваващи за пускането на този тип „парични средства“ се умножиха с пандемията на Сovid-19. 

Парите в брой достигнаха точка на невъзвръщаемост като платежно средство. Въпреки че може да запазят своята полезност като форма на спестявания, удобството на цифровите плащания са ключови за техния успех сред потребителите, пише изданието.

Източник: eleconomista.es

Превод и редакция: Нели Тодорова 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ