Глобалното богатство се е утроило за последните две десетилетия

Глобалното богатство се е утроило за последните две десетилетия

Глобалното богатство се е утроило в рамките на последните две десетилетия. Това става ясно от доклад на консултантската компания McKinsey & Co., изследващ националните баланси на десет държави, отговарящи за над 60% от световните доходи, пише Блумбърг.

Според доклада този ръст се дължи най-вече на Китай, който отговаря за близо една трета от напредъка в глобален мащаб през последните 20 години.

„По-богатите сме от когато и да е било“, заяви в интервю Ян Мишке партньор в McKinsey Global Institute в Цюрих.

Данните от доклада показват, че нетното богатство в света се е повишило до 514 трлн. долара през 2020 г. в сравнение със 156 трлн. долара през 2000 г. В Китай богатството е нараснало от 7 трлн. през 2000 г., когато страната се присъедини към Световната търговска организация, до 120 трлн. през 2020 г.

Нетното богатство на САЩ е нараснало до 90 трлн. долара през същия период, като по-слабият растеж се дължи на вялото поскъпване на имотите. И в двете страни повече от две трети от богатството е концентрирано в 10-те процента на най-заможните домакинства.

Според изчисленията на McKinsey 68% от глобалното нетно богатство се съхранява в недвижими имоти. Другата част от нетното богатство е разпръсната между инфраструктура, машини и оборудване и нематериални активи като интелектуална собственост и патенти.

 В изчисленията за глобалното богатство не влизат финансовите активи, тъй като те се компенсират от пасиви. Корпоративна облигация, държана от индивидуален инвеститор например, представлява задължение за тази компания.

Резкият скок на нетното богатство през последните две десетилетия изпреварва растежа на глобалния вътрешен продукт, което и се подхранва от нарастващите цени на имотите на фона на ниските лихви, отбелязват от McKinsey.

Растящите цени на недвижимите имоти правят непосилно притежанието на жилища за много хора и увеличават ирска от финансова криза – подобна на онази, която засегна САЩ през 2008 г. след спукването на жилищния балон. Китай мже да се сблъска със сходен проблем заради строителните предприемачи като China Evergrande Group.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ