Какво се случва на световните фондови пазари?

Какво се случва на световните фондови пазари?

Фондовите борси по света отбелязаха рекордни загуби заради финансовите притеснения, идващи от САЩ. Основните индекси в Ню Йорк, Токио и Лондон се сринаха, след опасенията на инвеститорите, че високата инфлация може да накара Федералния резерв да повиши лихвените проценти по-бързо от очакваното.

Анализаторите опитват да разберат дали това е краткосрочна корекция за пазарите, които наскоро достигнаха рекордни върхове, или знак за по-дълбок проблем.

Ето какво трябва да знаете:

Пазарите в Азия и Европа отбелязаха рязък спад във вторник. Японският Nikkei се понижи с 4,7%, индексът Hang Seng в Хонконг падна с над 5%, а лондонският FTSE 100 загуби  3% от стойността си.

Борсите последваха срива на американският фондов индекс Dow Jones в понеделник, който падна с 1175 пункта, или 4,6%, което е най-голямото пунктово понижение за един ден в историята.

Изглежда, че сесията във вторник няма да бъде много по позитивна, след като фючърсите на Dow Jones паднаха с повече от 275 пункта, или 1,2%.

В основата на масовите разпродажби на акции стоят няколко проблема.

Единият е вече споменатото притеснение на инвеститорите, че Федералният резерв на САЩ ще повиши лихвените проценти по-бързо от очакваното. Тези опасения бяха породени от данните за заетостта в САЩ, които показаха стабилен ръст на заплатите, което може да означава и по-бърза инфлация.

Когато лихвените проценти нарастват рязко, акциите на борсите често падат. По-високите ставки могат да унищожат голям част от корпоративните печалби. Растящите лихви и инфлация също така могат да предизвикат трусове на пазарите на облигации.

През последните месеци много експерти предупредиха, че пазарите на акции и облигации растат прекалено бързо, като някои анализатори заявиха, че настоящите загуби могат да бъдат за добро.

„Тази корекция на пазара ще е здравословна в дългосрочен план“, пише в своя анализ Скот Майнърд, глобален главен инвестиционен директор в Guggenheim Partners.

Защо американските проблеми засягат световните пазари?

САЩ са най-голямата икономика в света и дома на най-големите финансови пазари на планетата, а доларът е световна резервна валута,

Всеки трус на Уолстрийт неизбежно води до вторични трусове по целия свят. Пазарите в другите световни финансови центрове като Лондон и Токио са особено чувствителни на промените в Ню Йорк.

По-затворените системи, като Китай, често остават по-слабо засегнати. От четвъртък насам акциите в Шанхай са се понижили само с 2,2% в сравнение с цели 8% в Токио.

Трябва ли да се притесняваме?

Зависи кого питате. Ако се приеме, че текущият спад на фондовите пазари е краткосрочен, а не признак за по-дълбоки проблеми, финансовите експерти твърдят, че няма причина за паника.

Дори ако акциите продължат да вървят надолу през следващите няколко дни, пазарните корекции са нормална част от търговията на фондовите борси. В момента САЩ и другите големи икономики в света бележат стабилен и здрав ръст.

„Призовавам инвеститорите да бъдат търпеливи, да търсят възможности и да не се паникьосват“, каза Рос Гърбър, изпълнителен директор на Gerber Kawasaki Wealth and Investment Management пред CNN.

„Сега не е времето да се притесняваме за дългосрочните перспективи на пазара“, добави той.

Каква е ролята на Доналд Тръмп в случващото се?

Срива на фондовите пазари поставя американския президент в трудна ситуация. Тръмп често се хвали за голямото поскъпване на акциите на борсите в САЩ, след като той встъпи в длъжност през януари миналата година.

„Да коментираш пазарите е рискована стратегия, но изглежда, че Тръмп няма да се откаже от нея“, заяви Грег Валиер, главен глобален стратег в Horizon Investments.

След срива на Уолстрийт, от Белият дом обявиха, че вниманието на президента Тръмп е насочено върху „дългосрочните фундаметални показатели на икономиката, които продължават да са изключително силни“, посочвайки силния икономически растеж, ниската безработица и ръстът на заплатите.

Някои от политиките на Тръмп обаче засилиха опасенията, които натежаха върху борсите през последните дни. Огромните данъчни облекчения за бизнеса първоначално бяха приветствани от инвеститорите, но те изиграха ролята на скъпо и ненужно лекарство за напълно здравата американска икономика.

Понякога допълнителното стимулиране на стабилна и силна икономика може да доведе обратни резултати. От Morgan Stanley предупредиха през есента, че „прегравянето“ на икономиката може да доведе до бърз „бум“ на акциите, който да бъде последван от тежък „срив“.

Анализ на CNNMoney

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ