Оцеляване под въпрос - Киев призова за незабавна финансова подкрепа

Оцеляване под въпрос - Киев призова за незабавна финансова подкрепа

Оцеляване под въпрос - Киев призова за незабавна финансова подкрепа

Финансовият министър на Украйна Сергей Марченко призова за незабавна финансова подкрепа, за да може страната да запълни зеещият фискален дефицит, причинен от руската инвазия. Правителствените разходи надхвърлиха приходите с около 2,7 млрд. долара през март. Киев очаква разликата да се увеличи от 5 млрд. до 7 млрд. долара през април и май. Брутният вътрешен продукт на Украйна е на стойност 164 милиарда долара през 2021 г.

„Ние сме под голям стрес, в най-лошото финансово състояние. Става въпрос за оцеляването на страната ни. Ако искате да продължим да водим тази война, да спечелим тази война. . . тогава ни помогнете",   посочи Сергей Марченко в интервю за Financial Times.

Финансовият министър нарисува мрачна картина на щетите по цивилната и военната инфраструктура, нанесени на икономиката, вследствие на пълномащабната инвазия на Русия в края на февруари, които се оценяват на 270 млрд. долара. Близо 7000 жилищни сгради са повредени или унищожени.

Въпреки че Украйна получи значителна военна помощ, за да се защити от Русия, правителството иска западните ѝ партньори да отпуснат нова финансова помощ и да одобрят спешни заеми от МВФ и Световната банка. Около 30% от украинския бизнес е преустановил дейност, а 45% работи с намален капацитет. Потреблението на електроенергия е намаляло с 35 на сто. Търговията няма, а износът е спаднал наполовина между февруари и март, а вносът спадна с повече от две трети.

Киевското училище по икономика оцени общите икономически загуби от войната на 600 млрд. долара . Марченко е поискал Русия да плати репарации за „унищожаването на частна и публична собственост“ по време на войната и потвърди, че международен правен екип ще предяви исковете срещу Москва.

Приоритет обаче е краткосрочното финансиране, според министърът. Докато Украйна се опитва да ограничи бюджетния си недостиг, правителството вече е направило съкращения на разходите с над 6 млрд. долара, но това не е достатъчно, уточни той. „Можем да намалим някои разходи, но това не може да покрие празнината“, обяви Марченко пред  Financial Times.

Бюджетният дефицит за 2022 г., който преди инвазията бе планиран да е 3,5% от БВП, ще нарасне многократно в зависимост от продължителността на войната. По думите на министъра, правителството продължава да изпълнява основните си задължения за изплащане на заплати и пенсии в публичния сектор и обслужване на дълговете си.

Страната направи плащане от 292 млн. долара миналия месец по деноминирани в долари еврооблигации с падеж през септември и ще продължи да изпълнява задълженията си, за да избегне неизпълнение или преструктуриране, категоричен е Марченко. „Много политици ни съветват да говорим за преструктуриране, но това не е нашата политика“, обяви той.

Украйна поиска достъп както до концесионно, така и до търговско финансиране, за да може да продължи да емитира външен дълг. Правителството преговаря със САЩ за осигуряването на гаранции, които биха позволили на Киев да издава държавни облигации с лихвени проценти под пазарните.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ